Undrar vad dt här e för alger
jag har dessa alger i 2 av mina kar,det ser ut såm "strån" och det finns på växter och inredning,blir inte av med dom..vad e det för alger?
sen den sista bilden är på en annan alg,som är rödbrun och finns bara på växterna som ett ludd,vad kan det va för något?
har mina kar tända mellan 8-10 timmar/dag,ingen övergödning av fiskar och byter vatten 1-2 ggr i veckan
dom två första är trådalger, dom kommer oftast om man har för kraftigt ljus.. kolla vad du har för lampor i rampen.
Den sista ser ut som kiselalger, är vanligast i nystartade akvarium och försvinner oftast efter ett tag.
Kolla gärna in våran hemsida http://www.diamantens.cybersite.nu

trådalgern försvann efter att jag inskaffade ancistrusmalen men kiselalgern verkar den inte gilla
i det andra karet tog siamesiska algätaren kiselalgern men trådalgern e kvar
suck suck…e det inte det ena så e det det andra 
har redan en Ancistrus och en Praktbotia i det ena karet, så tror inte att det är lämpligt att skaffa en siames till
och där jag har siamesen lär det nog bli trångt att skaffa en ancistrus
Du får helt enkelt byta plats på dom.. 
Kolla gärna in våran hemsida http://www.diamantens.cybersite.nu

hehe, det juh nästan som tanken slår in på att göra det…men kanske synd att stressa upp dom, och då att malen hamnar i ett litet kar runt 30 L…men kanske låta göra ett byte i 1 vecka…vad tror du?
skulle nog jag överväga att göra faktiskt.. iom att det är samma vatten, så blir inte det lika stressigt för dom.. ; )
Kolla gärna in våran hemsida http://www.diamantens.cybersite.nu

men då skall jag tamej 17 prova det, så kanske man slipper problemet (ett tag hoppas jag) 