Växtlexikon
Välkommen till växtlexikonet. Vi tyckte att det kanske kunde vara bra med ett Lexikon över våra akvarieväxter, så man kan gå tillbaka och kolla vad som finns och hur det ser ut i våra kar.
Svårighetsgraden på växterna är numrerade 1-5, där 1 är väldigt lättskött och 5 är jättesvår.
På de växter där vi admins inte har någon erfarenhet, kommer den raden att lämnas tom.
Har ni själv erfarenhet av den aktuella växten, så får ni gärna höra av er till någon av oss admins i PM och berätta om era erfarenheter
Lexikonet är stängd för kommentarer, men om ni har frågor kring lexikonet eller om ni vill diskutera eller tipsa om arter som inte finns med, så ta kontakt med någon av oss i admingruppen.
Vi kommer uppdatera eftersom vi får in nya växtbeskrivningar.
Hoppas du hittar den växt som just du vill veta mer om .
De flesta bilder i lexikonet är tagna av mig eller övriga admins. De bilder vi inte har tagit själva har andra medlemmar bidragit med.
- Redigerat 2026-03-13 20:33 av Draken
- Redigerat 2026-08-20 21:58 av Nephi
Handelsnamn: Papegojblad
Latinskt namn: Alternanthera reineckii mini
Svårighetsgrad: 3
Höjd: 5-10 cm
Växthastighet : Medel
Övrigt : Kräver CO2 för att få sin vackra röda färg
Personlig erfarenhet:
Handelsnamn: Anubias
Latinskt namn: Anubis barteri var. barteri
Svårighetsgrad: 1
Höjd: 15-20 cm
Växthastighet : Sakta
Övrigt : Anubias vill ha rötterna fritt, så lämpligast är att sätta fast växten på en sten eller rot.
Personlig erfarenhet: Anubias är en trevlig växt som är väldigt lättskött. Den kräver inte mycket för att trivas. Den är inte speciellt ljuskrävande, men med bra ljus så får bladen en djup grön färg som gör sig mycket bra mot ljus botten.
Anubias kan man med fördel ha med växtätande fiskar, då de inte gärna ger sig på den.
Handelsnamn: Tjockblad
Latinskt namn: Bacopa caroliniana
Svårighetsgrad: 3
Höjd: 20-50 cm
Växthastighet : Ganska snabb
Övrigt : Kräver ganska bra belysning, och till skillnad från andra stängelväxter så växer den rätt långsamt. Man kan ta toppskott och sätta direkt i sanden.
Personlig erfarenhet: Trivs bäst när man sätter stänglarna om 3-4 stycken i en klunga. Har man fler så sprider man ut klungorna.
Handelsnamn: Liten tjockbladsväxt
Latinskt namn: Bacopa monnieri
Svårighetsgrad: 2
Höjd: 25-50 cm
Växthastighet : Ganska snabb
Övrigt : Växer relativt långsamt för att vara en stängelväxt. Kräver en del ljus.
Personlig erfarenhet:
Handelsnamn: Hornsärv
Latinskt namn: Ceratophyllum demersum
Svårighetsgrad:1
Höjd: 15-100 cm
Växthastighet : Mycket snabb
Övrigt : En mycket snabbväxande trevlig växt. Passar perfekt till det nystartade akvariumet.
Personlig erfarenhet: Växer som sjutton med lite och ingen näring alls i vattnet. Tenderar att "ta över" om den inte hålls i schack.
Handelsnamn: Smalbladig crinum
Latinskt namn: Crinum calamistratum
Svårighetsgrad: 3
Höjd: 40-120 cm
Växthastighet : Långsam
Övrigt : Crinum är en lökväxt som planteras i gruset/sanden. Man måste se till att bara halkva löken hamnar under sanden/gruset. Om hela löken täcks kan den ruttna bort.
Personlig erfarenhet: Mycket trevlig växt. Gör sig otroligt snyggt i ett större akvarium, gärna lite i bakgrunden.
Handelsnamn: Crinumlök
Latinskt namn: Crinum thaianum
Svårighetsgrad: 2
Höjd: 40-200 cm
Växthastighet : Långsam
Övrigt : En lökväxt som skall planteras i bottensubstratet. Halva löken måste vara ovan sand/grus annars kan löken ruttna bort.
Personlig erfarenhet: En mycket trevlig växt som lämpar sig till det större akvariumet. Blir väldigt hög och brer gärna ut sig över vattenytan. Den är bredbladig och när den är tillräckligt stor så kan den skymma allt ljus till övriga växter. Man kan då klippa av den strax under vattenytan, om man inte vill ha ett dunkelt ljus i karet.
Handelsnamn:
Latinskt namn: Cryptocoryne crispatula var. balansae
Svårighetsgrad: 2
Höjd: 20-70 cm
Växthastighet : Medel
Övrigt : Om moderplantan flyttas kan växten tyna bort, men så länge man inte tar bort roten, så kommer den repa sig igen.
Personlig erfarenhet: Mycket trevlig växt. Lämpar sig bra i akvarium med växtätare då de inte verkar ge sig på den. Växer bra och kräver inte mycket för att trivas bra.
Handelsnamn: Lucens crypto
Latinskt namn: Cryptocoryne lucens
Svårighetsgrad: 2
Höjd: 5-15 cm
Växthastighet : Medel
Övrigt : Kan planteras både på rötter/stenar eller direkt i bottensubstratet
Personlig erfarenhet:
Handelsnamn: Rosa crypto, Hjärtvattenkalla
Latinskt namn: Cryptocoryne pontederifoli
Svårighetsgrad: 2
Höjd: 10-25 cm
Växthastighet : Medel
Övrigt : Går ut mycket på bredden. Den har rejält rotsystem.
Personlig erfarenhet: Mycket lättskött växt. Håller man inte efter kan den lätt ta över stora delar av akvariumet.
I och med dens rejäla rotsysstem så kan den mycket väl skjuta skott långt från moderplantan.
Handelsnamn: Grön wendtii
Latinskt namn: Cryptocoryne wendtii green
Svårighetsgrad: 2
Höjd: 5-10 cm
Växthastighet : Medel
Övrigt : Breder ut sig horisontellt. Kan skjuta skott långt från själva moderplantan.
Personlig erfarenhet: Mycket trevlig och lättskött. Breder ut sig mycket. Var beredd på ett rotsystem som sträcker sig över hela akvariumets längd om du skall plocka upp den.
Handelsnamn: Paniculatus-svärdplanta
Latinskt namn: Echinodorus bleheri
Svårighetsgrad: 3
Höjd: 20-50 cm
Växthastighet : Snabb
Övrigt : Kräver järn och bra belysning för att trivas riktigt bra.
Personlig erfarenhet: Trevlig, men ganska svår om man inte har rätt värden. Kan fungera jättebra i ett av dina akvarium, men tynar bort i ett annat.
Handelsnamn: Storbladig svärdplanta, Argentisk svärdplanta
Latinskt namn: Echinodorus grandiflorus
Svårighetsgrad: 2
Höjd: 30-80 cm
Växthastighet : Snabb
Övrigt : Kräver järn och bra belysning för att trivas riktigt bra.
Personlig erfarenhet: I likhet med sin kusin Bleherin, så kan den gå jättebra i ett akvarium men tyna bort i ett annat, även om det är 2 akvarier i samma hushåll.
Handelsnamn:
Latinskt namn: Echinodorus var. vesuvius
Svårighetsgrad: 3
Höjd: 10-25 cm
Växthastighet : Medel
Övrigt : En mycket vacker växt som skiljer sig från sina kusiner i och med de skruvade bladen. Även denna kräver järn och bra belysning för att trivas riktigt bra.
Personlig erfarenhet:
Handelsnamn:
Latinskt namn: Gymnocoronis spilanthoides
Svårighetsgrad: 2
Höjd: 15-20 cm
Växthastighet : Snabb
Övrigt : En mycket tacksam växt som trivs under de flesta förhållanden.
Personlig erfarenhet:
Handelsnamn: Pärlgräs, Babytårar
Latinskt namn: Hemianthus micranthemoides
Svårighetsgrad: 4
Höjd: 5-15 cm
Växthastighet : Snabb
Övrigt : En svår växt som ställer stora krav på ljus och vattenförhållanden.
Personlig erfarenhet:
- Redigerat 2026-03-13 19:34 av Draken
Handelsnamn: Vattenspikblad
Latinskt namn: Hydrocotyle leucocephala
Svårighetsgrad: 2
Höjd: 10-20 cm
Växthastighet : Snabb
Övrigt : En stängelväxt som gör sig mycket snyggt i vilket akvarium som helst.
Personlig erfarenhet: Gör sig otroligt snyggt om man slingrar och fäster den kring höga rötter och stenar. Den tenderar att ta över stora delar av akvariumet om man inte håller efter den.
Handelsnamn: Japansk vattenspikblad
Latinskt namn: Hydrocotyle tripartita
Svårighetsgrad: 3
Höjd: 5-20 cm
Växthastighet : Snabb
Övrigt : En svår växt som kräver rätt förhållanden om den skall trivas.
Personlig erfarenhet:
Handelsnamn: Siamesisk hygrophila
Latinskt namn: Hygrophila corymbosa siamensis
Svårighetsgrad: 2
Höjd: 15-30 cm
Växthastighet : Snabb
Övrigt : En mycket lättsam och tacksam växt. Trivs bra i de flesta miljöer.
Personlig erfarenhet:
Handelsnamn: Pinnatifida, Indisk hygrophila
Latinskt namn: Hygrophila pinnatifida
Svårighetsgrad: 3
Höjd: 15-40 cm
Växthastighet : Snabb
Övrigt : Lättskött under rätta förhållanden
Personlig erfarenhet:
Handelsnamn: Indisk hygrophila
Latinskt namn: Hygrophila polysperma
Svårighetsgrad: 1
Höjd: 25-40 cm
Växthastighet : Mycket snabb
Övrigt : En mycket vanlig akvarieväxt som är svår att misslyckas med.
Personlig erfarenhet: Man nyper av toppskotten när den har blivit för hög. Toppskotten planterar man direkt i sanden bredvid moderplantan eller någon annan del av akvariumet. 2 stänglar blir snabbt 20.
- Redigerat 2026-03-13 19:45 av Draken
Handelsnamn: Andmat
Latinskt namn: Lemna minor
Svårighetsgrad: 1
Höjd: ---
Växthastighet : Mycket snabb
Övrigt : En flytväxt som är omöjlig att bekämpa om den har fått fäste.
Personlig erfarenhet: Har man slöjstjärtar så kan man med fördel ha andmat i deras akvarium då de gärna mumsar i sig den.
Handelsnamn: Brasiliansk gräsplanta
Latinskt namn: Lilaeopsis brasiliensis
Svårighetsgrad: 4
Höjd: 4-7 cm
Växthastighet : Långsam
Övrigt : En svår växt som kräver CO2 , bra ljus och gärna soil för att växa och trivas som den skall.
Personlig erfarenhet:
Handelsnamn: Frogbit
Latinskt namn: Limnobum laevigatum
Svårighetsgrad: 3
Höjd: ---
Växthastighet : 3
Övrigt : En flytväxt som kan bli uppemot 15 cm i diameter. Perfekt om man har lite skyggare fiskar som vill ha et dunklare ljus i akvariumet.
Personlig erfarenhet:
Handelsnamn: Gälört
Latinskt namn: Limnophila sessiflora
Svårighetsgrad: 1
Höjd: 15-40 cm
Växthastighet : Mycket snabb
Övrigt : Lättskött växt som är i perfekt i det nystartade akvariumet. Kan ta över helt om den inte hålls i schack.
Personlig erfarenhet: Växer som sjutton under alla förhållanden. Tar mycket lätt över ett helt akvarium av större modell. Perfekt om man har växtätande fiskar. Det är även en jättebra växt att ha i ett helt nystartat akvarium.
Handelsnamn:
Latinskt namn: Lobelia cardinalis
Svårighetsgrad: 3
Höjd: 20-30 cm
Växthastighet : Medel
Övrigt : Cardinalis är egentligen en sumpväxt. Växer den i sumpen så är bladen mörkkgröna på ytan och mörkt violetta på undersidan. I akvarium är den ljusgrön.
Personlig erfarenhet: Har man den i ett öppet akvarium, så växer den gärna över vattenytan. Den del som sticker ovanför vattenytan blir mörkgrön med små röda blommor. Mycket vackert
Handelsnamn: Röd ludwigia
Latinskt namn: Ludwigia glandulosa
Svårighetsgrad: 3
Höjd: 15-40 cm
Växthastighet : Medel
Övrigt : För att växten skall få behålla sin mörkt röd-violetta färg krävs det mycket bra belysning och gärna CO2
Personlig erfarenhet:De ledramper som finns idag fungerar bra för denna växt. De behåller inte sin djupröda färg utan co2 men de bleknar inte av. Den behåller sin röda färg, om än lite ljusare.
Handelsnamn: Röd ludwigia
Latinskt namn: Ludwigia repens
Svårighetsgrad: 2
Höjd: 30-50 cm
Växthastighet : Snabb
Övrigt : En blekare variant av Ludwigia glandulosa. Men har samma krav som sin mörkare kusin.
Personlig erfarenhet: Jag har upplevt att repens inte har samma krav på ljus och co2 som kusinen glandulosa. Jag har denna i akvarium utan co2, den växer på bra och verkar klara sig bra med "bara" ledrampen som jag har i akvariumet.
Handelsnamn: Penningblad
Latinskt namn: Lysimachia nummularia 'Aure'
Svårighetsgrad: 3
Höjd: 30-60 cm
Växthastighet : Snabb till medel
Övrigt : Är det rätt näringsförhållanden så växer de snabbt. Med mindre näringsämnen växer den snabbare och blir inte lika hög.
Personlig erfarenhet:
Handelsnamn: Javaormbunke
Latinskt namn: Microsorum pteropus
Svårighetsgrad: 2
Höjd: 15-30 cm
Växthastighet : Långsam
Övrigt : Javaormbunke skall inte planteras i bottensubstratet, Den skall fästas på rötter eller stenar.
Personlig erfarenhet: En mycket trevlig växt i de flesta akvarium.Växer bra och skjuter skott hela tiden. I vissa lägen kan den släppa skott som fastnar någonstans på inredningen och växer fast där.
Jag har ibland hittat fastvuxna skott på pumpar och annan inredning i akvariet.
Handelsnamn: Tusenblad
Latinskt namn: Myriophyllum aquaticum
Svårighetsgrad: 4
Höjd: 30-60 cm
Växthastighet : Snabb
Övrigt : Krävande växt vad gäller ljus och gödning. Behöver både substratgödning och CO2 .
Personlig erfarenhet:
Handelsnamn: Röd tiger lotus
Latinskt namn: Nymphaea lotus 'red'
Svårighetsgrad: 3
Höjd: 20-80 cm
Växthastighet : Medel
Övrigt : Lotus är en vacker växt som skall planteras i ett näringsrikt bottensubnstrat. Den växer upp till ytan och bildar flytblad, som en näckros ungefär.
Personlig erfarenhet:
Handelsnamn: Red root floaters
Latinskt namn: Phyllanthus fluitans
Svårighetsgrad: 3
Höjd: ---
Växthastighet : Långsam
Övrigt : Lättskött växt under rätt förhållanden. Den kräver näringsrikt vatten för att trivas riktigt.
Personlig erfarenhet: När nitratnivån är lite lägre upplever jag att de är mer benägna att blomma.
OBS Denna växt kan vara mycket kinkig med belysningen.
Handelsnamn: Musselblomma
Latinskt namn: Pristia stratiotes
Svårighetsgrad: 3
Höjd: ---
Växthastighet : Snabb
Övrigt : Flytväxt. Breder ut sig över vattenytan om vattnet inte är så strömt. Bladen kan bli uppemot 25 cm i diameter
Personlig erfarenhet: En växt som man kan bli mycket frustrerad över då den ibland kan bli en pest och plåga i akvariet.
Passar jättebra i öppna akvarium.
OBS. From 2 Augusti 2021 blir Musseblomman rankad som invasiv, och därav blir den olaglig att köpa, sälja eller skänka bort...
- Redigerat 2026-03-13 20:05 av Draken
Handelsnamn:
Latinskt namn: Pogostemon erectus
Svårighetsgrad: 4
Höjd: 15-40 cm
Växthastighet : Medel
Övrigt : En växt som är svår att få till om man inte har CO2 samt substratgödning. Passar bra i bakkant i ett större akvarium
Personlig erfarenhet: Mycket känslig för temperaturväxlingar och svängningar i Ph.
Handelsnamn:
Latinskt namn: Pogostemon helferi
Svårighetsgrad: 3
Höjd: 5-10 cm
Växthastighet : Medel
Övrigt : Lättskött under rätt förhållanden. En växt som gör sig bäst om det tillsätts CO2 i vattnet.
Personlig erfarenhet:
Handelsnamn:
Latinskt namn: Pogostemon stellata
Svårighetsgrad: 3
Höjd: 15-30 cm
Växthastighet : Medel
Övrigt : Rätt så lättskött, men har höga krav på belysning.
Personlig erfarenhet:
Handelsnamn:
Latinskt namn: Pogostemon yatabeanus
Svårighetsgrad: 3
Höjd: 20-50 cm
Växthastighet : Medel
Övrigt : En ganska lättskött växt som nöjer sig med vanlig belysning och gödning i akvariet. Den är dock inte så lätt att få tag på i handeln av okänd anledning.
Personlig erfarenhet:
Handelsnamn: Bonsairotala
Latinskt namn: Rotala indica-bonsai
Svårighetsgrad: 4
Höjd: 5-25 cm
Växthastighet : Långsam
Övrigt : Lättsam växt som är lätt att föröka genom sticklingar. Vid kraftig belysning kan den få röda toppar på bladen.
Personlig erfarenhet:
Handelsnamn: Rundbladig rotala
Latinskt namn: Rotala rotundifolia
Svårighetsgrad: 1
Höjd: 40-60 cm
Växthastighet : Snabb
Övrigt : En mycket vanlig växt i våra akvarier, då den är väldigt tacksam och inte har högre krav på vatten, gödning och belysning.
Personlig erfarenhet: Växer snabbt och mycket. Man fyller lätt ett större akvarium med denna om man vill. Bladen har en lite blekare grön färg med inslag av rött då man har ledbelysning.
Handelsnamn: Mexican oak
Latinskt namn: Shinnersia rivularis
Svårighetsgrad: 2
Höjd: 40-60 cm
Växthastighet : Snabb
Övrigt : Vill ha starkare ljus i akvariumet.
Personlig erfarenhet:
Handelsnamn:
Latinskt namn: Staurogyne repens
Svårighetsgrad: 3
Höjd: Krypväxt max 5 cm
Växthastighet : Medel
Övrigt : Kräver CO2 och stark ljus
Personlig erfarenhet:
Handelsnamn: Sötvattenstång
Latinskt namn: Lomaropsis lineata
Svårighetsgrad: 3
Höjd: ---
Växthastighet : Medel
Övrigt : Sötvattenstången kan man lägga ner i akvariumet. Den sjunker av sig själv rätt snabbt. Vill man ha den fast på ett ställe så kan man ta tunn fiskelina och knyta fast den på en sten eller rot
Personlig erfarenhet: Sötvattenstång har fått växa fritt i de kar där jag har haft den, framförallt i Guppy och Endlerkar. I vissa kar har den förökat sig explosionsartat medans i andra har den knappt växt alls.
Handelsnamn: Jättevallisineria
Latinskt namn: Vallisineria gigantea
Svårighetsgrad: 2
Höjd: 70-120 cm
Växthastighet : Medel
Övrigt : En mycket tacksam växt, som snabbt kan dyka upp precis överallt i karet, oavsett storlek, om man inte håller efter den.
Personlig erfarenhet: Jag har hittat Jättevallen på de mest underliga ställena i akvarier, t.o.m. inne i filterkammaren. Den vill gärna växa upp och lägga sig över vattenytan. Man kan klippa bladen om man vill korta av den. Bladen växer ut igen.
Handelsnamn: Skruvvallisineria, Tigervallisineria
Latinskt namn: Vallisineria spiralis
Svårighetsgrad: 1
Höjd: 30-55 cm
Växthastighet : Långsam
Övrigt : Mycket lättanpassad växt. Trivs bra i de allra flesta akvarier. Eftersom den är ganska kort och har smala blad, så kan den även planteras i mindre akvarium, i motsättning till sin mycket större kusin gigantean
Personlig erfarenhet: Mycket trevlig, sprider dock inte ut sig lika mycket som gigantean. Jag har haft den i mindre akvarium där den har gjort sig jättebra i bakkant.
Handelsnamn: Vattenpest
Latinskt namn: Egeria densa
Svårighetsgrad: 2
Höjd:40-100 cm
Växthastighet : Mycket snabb
Övrigt : En mycket lättsam växt. Trivs i de allra flesta förhållanden.
Personlig erfarenhet: Vattenpesten verkar inte trivas i temperaturer över 25 grader. Då tynar den bort.
OBS: Denna växt räknas idag som invasiv och därav är den förbjuden att köpa, sälja eller skänka bort.
Handelsnamn: Weepingmoss
Latinskt namn: Vesicularia ferreri 'weeping'
Svårighetsgrad: 3
Höjd: 1-5 cm
Växthastighet : Medel
Övrigt : Bästa sättet att plantera denna mossa är att binda fast den på en rot eller en sten. Den växer snabbt fast på underlaget.
Personlig erfarenhet:
Handelsnamn: Javamossa
Latinskt namn: Vesiculara dubyana
Svårighetsgrad: 3
Höjd: 5-8 cm
Växthastighet : Medel
Övrigt : En lättsam mossa under rätta förhållanden. Perfekt gömma för yngel.
Personlig erfarenhet: Växer snabbt och mycket med bra ljus och näring. Tynar bort och försvinner om ljuset dämpas. Däremot så kan det finnas sporer kvar där mossan har suttit, och då "vaknar den till" och börjar växa igen om det blir mer gynnsamma förhållanden.
Handelsnamn: Smalbladig ormbunke
Latinskt namn: Microsorum minor
Höjd: 5-12 cm
Växthastighet : Långsam
Övrigt : Trivs bra i de flesta miljöer. Fäst på en sten eller rot.
Personlig erfarenhet: Färgen på bladen ändras efter ljuset. Är ljuset mer dämpad så blir den ljusgrön, men är det däremot stark belysning så blir den djupt mossgrön.
Handelsnamn: Windelöv ormbunke
Latinskt namn: Microsurum pteropus
Svårighetsgrad: 1
Höjd: 10-20 cm
Växthastighet : Långsam
Övrigt : Fästs på en rot eller sten då rötterna skall hänga fritt.
Personlig erfarenhet: Bildar skott på bladen som sedan lossnar och sprider sig i akvariumet där de fäster på lämplig yta.
Handelsnamn: Anubias
Latinskt namn: Anubias nana var. nana
Svårighetsgrad: 1
Höjd: 5-15 cm
Växthastighet :Mycket långsam
Övrigt : Fäst på en sten eller rot. Den vill ha rötterna fritt.
Personlig erfarenhet: En mycket lättsam och vacker växt i de flesta akvarium. Man kan även ha denna med t.ex malawi eller andra växtätande ciklider eftersom bladen är väldigt "hårda" .