Tyck till om de nya reglerna för fiskar.
Just nu finns det chans även för privatpersoner att tycka till om de nya reglerna för hållande av fiskar på jordbruksverkets sida.
Sista datum att lämna synpunkter om nya regler för fiskar är den 14 december 2026.
Instagram: @theblindbunny
http://www.tizzys.n.nu
Jag tycker det är jättebra. Även akvariefiskar har behov som skall tollgodoses tycker jag.
Självklart har dem det och det blir bra det ses igenom.
Svårast blir väl dock att få regler som blir övergripande nog men samtidigt kan respektera olika arters behov.
Instagram: @theblindbunny
http://www.tizzys.n.nu
#2: Ja precis.
Det kanske blir för omfattande, men en önskan jag har är att de ser över djuraffärena, för personalen där inte så bar alla gånger.
8 av 10 som jobbar i djuraffär, har inte en susning om vad djuren har för krav. Det gäller både akvariefiskar, Reptiler, fåglar och gnagare.
#3: Håller med! Borde vara krav på att djuraffärer som säljer djur ska ha personal som är utbildade på djuren och har de inte personal som är utbildad så får de inte sälja djur.
Och att kravet på att skicka med ordentliga skötselråd behöver förstärkas, speciellt på fiskfronten (om det så bara är en utskrift från zoopets sida för de arter man köper så är det ju iaf bättre än inget, bäst hade ju varit om den infon fanns tydligt för varje art som affären hade så det var lätt kolla upp på plats).
Instagram: @theblindbunny
http://www.tizzys.n.nu
Personalen måste också komma ifrån att de bara vill sälja, de ser bara pengarna. Och vill bara sälja oavsett. De skiter högaktningsfullt i om djuren får ett värdigt liv.
Måste inte nån av personalen i affärer ha extra utbildning på olika djur dom säljer redan? Kanske behöver grundligare till alla isf på alla djur om inte alla redan har? Kan man verkligen säga/ veta att så gott som alla är okunniga och mest tänker på att sälja?
#6: Minns jag det rätt är det bara ägaren till butiken som behöver utbildning för att få sälja djur i affären. Dem som jobbar behöver inte ha det i nuläget.
Instagram: @theblindbunny
http://www.tizzys.n.nu
#6: Jo, men just den personen jobbar nog inte 7 dagar i veckan.
Jag tycker att alla som jobbar i djuraffär där dom fortfarande säljer djur, skall ha den utbildningen.
Jag har ju den utbildningen för sjutton 😉
#8: Tror att med de nya reglerna så måste alla som säljer djur ha utbildning (även dem som säljer mer än två kullar/år privat). Sen hur det kommer ske rent praktiskt kan man ju fråga sig.
Instagram: @theblindbunny
http://www.tizzys.n.nu
#9: Jag tycker det är jättebra. Det är väl långsökt, men man kan ju hoppas att valpfabrikerna och köksaveln bromsas av de nya reglerna.
#10: Håller med! Man måste dessutom skicka med ordentligt informationsblad med specifika uppgifter om djuret och skötsel mm.
Men tyvärr lär det väl dröja länge (om det någonsin blir helt bra) innan det följs (om alls).
Instagram: @theblindbunny
http://www.tizzys.n.nu
Jo så är det ju, tyvärr.
Är det sant att det ska bli förbjudet att mata fiskar (och andra djur) med levande insekter som t ex mygglarver? Gäller det i så fall bara insekter, eller omfattar förbudet även små kräftdjur som dafnier och cyclops? Den som värnar om de stackars myggorna kan gärna ta en promenad längs med nedre Dalälven en stilla sommarkväll.
Rådjursboken av Rådjurstoken: https://butik.naturcentrum.se/produkt/i-daphnes-marker/
#13: Det är vad som ligger i förslaget och en av dem saker man kan säga till om (men kan inte tänka mig att det kommer gå igenom med tanke på alla protester om det).
Läs igenom förslaget och sen lämna dina synpunkter för de djurslag du vill säga till om (man är anonym).
Ju fler som säger sitt desto bättre.
Men vet inte riktigt vart den iden kom från. Att inte få mata med levande insekter borde ju isf innebära också att man inte får sätta upp insektsfällor (där många säkerligen skapar mer lidande med tanke på hur de funkar).
Instagram: @theblindbunny
http://www.tizzys.n.nu
- Redigerat 2026-10-11 09:43 av Maleficum
Det verkar som att jag får ta upp detta på nästa möte med akvarieföreningen. Jag antar att det har mer tyngd om en förening skriver, än om en enskild person gör det.
Rådjursboken av Rådjurstoken: https://butik.naturcentrum.se/produkt/i-daphnes-marker/
#15: Tror båda delarna är det bästa. Ju fler håll det kommer ifrån desto tyngre borde det väga. Men såklart så borde ju en förening ha lite extra tyngd kan man tycka (fast verkade inte göra så stor skillnad när förslaget först kom).
Instagram: @theblindbunny
http://www.tizzys.n.nu
Jag hoppas verkligen inte går igenom. Det kommer väl isf även omfatta reptiler, och då är det många som kommer svälta. Då många vägrar blankt att ta dött.