Vilka andra djur har medlemmarna hemma
Precis som rubriken låter, vilka andra djur har ni medlemmar hemma.
Posta bilder på era övriga djur hundar, katter,gnagare,hästar,kor, getter ….ja alla andra djur som ni har i hushållet eller som ni sköter om :)
Själv har jag hundar,gnagare och reptiler hemma.
Här hemma bor Speedy. Bearded Colliehane på 10 år.
Chihuahua valp. Hane 10 veckor.
Om det går som det skall, så kommer denna lilla kille bli certifierad assistanshund/terapihund till yngsta dottern :)
Molams lilla odåga. Xerox Welsh springer spaniel, kille på 2,5 år.
Marsvinkille. Han blev döpt till Mario, men dottern ändrade sig så han heter S´more
En till marsvinskille som blev döpt till Luigi, men även här ändrade dotter sig så han heter Oreo.
Charley (t.v)
Sakura (t.h)
odöpt så jag kallar honom för väs. Han är Molams
Kallas snokis då h*n är odöpt
Ingen kan väl ha missat bossen i mitt hem! 😉
Den blinda angorakaninen Kenzie, lord and master!
Instagram: @theblindbunny
http://www.tizzys.n.nu
Sen har vi lilla mellan pudel valpen Mira (eller pirayan som vi kallar henne) vi hämta hem i höstas. Bor dock främst hos mina föräldrar nu som valp men planen är att hon ska bo mer hos mig när hon blivit större (och lärt sig att man inte får springa efter Kenzie).
Instagram: @theblindbunny
http://www.tizzys.n.nu
Fåglarna är dock inte lika samarbetsvilliga att vara med på foto så fick gräva fram en gammal bild. Har 5 stycken kanariefåglar just nu, alla räddade från olika ställen (och nästan alla var sjuka med något när de kom hit och några av kompisarna överlevde tyvärr inte).
Den orange Baltazar är den jag haft längst (de två som kom med honom klara inte behandlingen), Perun (brun spräcklig med missbildade tår) kom med två brorsor, mamma och pappa då de övergivits i min kompis systers djuraffär och bara brorsan Oberon (grönbrun) lever fortfarande av dem. Senaste tillskottet är två vita (den tredje klara sig inte) Artur och Guinevere.
Instagram: @theblindbunny
http://www.tizzys.n.nu
Sen passar ju jag och Kenzie kompisens kaniner lite titt som tätt och speciellt senaste tid har dem spenderat många veckor hos mig i omgångar så dem känns nästan som mina. 😉
Holländaren Harry och Engelsk vädur/Fransk vädur/Belgisk jätte korsningen Zerelda.
Instagram: @theblindbunny
http://www.tizzys.n.nu
En katt bor här hemma hos mig, och hjälper mig hålla koll på alla fiskar 😊 hon har utnämnt sig själv till förste fiskräknare, så flera gånger om dagen räknar hon alla fiskar (säger vi😆) så alla är kvar 😂 hon är även med vid vattenbyten, och kollar så allt går rätt till 😉 Min fina Mysan ❤️ hon har även en egen Facebooksida, om någon är intresserad av att följa den 😊
❤️ Jag jobbar hårt, för att min katt ska leva gott ❤️
💪 Man måste våga misslyckas, för att lyckas 💪
Oj vad många roliga och vackra djur det finns hemma hos medlemmarna. 😍
Fortsätt bomba med bilder.😃
Haha… #21…Esther blev visst bara halv…
Jag tycker det är så mysigt att pudel numera får lov att ha svans att vifta på. Jättefin bild.
#24 Håller verkligen med! Kan inte förstå att man kan få en så knasig idé som att korta av så fina svansar…
#21 Ebba och Ester är ju bara så söta 😍
Många fina djur. Visste inte att det fanns så många olika djur hos medlemmarna :)
Eftersom förra bilden var när vi precis hämtat hem Mira så tänkte jag en dagsfärsk (eller från gårdagen) kunde vara i sin ordning (nu när hon är 8 månader).
Instagram: @theblindbunny
http://www.tizzys.n.nu
#29 Vilken skönhet 😍
#30 Jo, där kan man lungt säga att hon blev "Busted" 😂😍
Här hemma finns virvelvinden Amor 🐶
Ägare till en Australian Shepherd, ett gäng LaPerm och 2 akvarium 😁
SVERAK ansluten uppfödare av LaPerm SE*Coral Curls
Sajtvärd på Australian Shepherd 🐕, Horse Reality och Ponnytrav 🐎
Medarbetare på Akvarium 🐡, Akvarieräkor🦐, Hundutställing och Vallhundar 🐏🐑🐑🐕