Akvarium iFokus

Akvarium

Etikett: sjukdomar
Läst 933 ggr
Sophie G. hallgren
0

Människorsjukdomar överförbara till fiskarna?

Hej.

Nybliven kampfiskägare, och har en undran angående det här med sjukdomar. Jag är just nu förkyld, och undrar om förkylningen kan överföras till fisken? Just nu vågar jag inte riktigt vara i närheten och ta hand om den, samt fixa dess nya fina akvarium, av rädsla för att eventuellt råka smitta den. Behöver jag vara orolig?

Och i allmänhet, hur är det med överföring mellan människa och fisk?

Tacksam för snabba svar, då den verkligen behöver få tillgång till sitt nya akvarium.

Sophie

Hälsningar Sophie G. Hallgren

[dynamitella]
0
#1

Nej, vad jag vet ska det inte vara någon fara alls :) Ta du hand om din lilla fisk.

Taggeman
0
#2

Vänder man på det så är akvarievatten o sår på händerna ingen bra kombination.

Fisktuberkulos: Infektion med mykobakterier hos varmvattenlevande fisk (Mycobacterium marinum, M. fortuitum, M. chelonae m.fl.) ger ofta ett långsamt och smygande sjukdomsförlopp hos infekterade fiskar. Vanliga symptom är sår, svullen buk och granulombildningar i fiskens hud och inre organ. Dessa bakterier kan även smitta människor genom kontakt med bakterierikt vatten eller fisk. Symtomen är hudsår, ofta svårläkta, främst på händer och armar. 😮

Lånat från den här länken. http://www.sva.se/sv/Djurhalsa1/Fisk/Zoonoser-hos-fisk/

☀️🙂😃😛 😂🤪😎😇🎅😡 Medis på Fågelskådning 😟🥳🤔😴😈💣🌈✨🏆👍❤️🏅

………… 🦅 🦋 🐟 🐠 🐟 🦉 (^I^) 🦉 🐟 🐠 🐟 🦋 🦅

LajvKrattan
1
#3

#2 Det där lät inte roligt! 😮 

Men jag kan ändå inte låta bli att tänka på förkylda fiskar. Jag skulle dö av skratt om jag såg en fisk nysa! 😂

Strange women lying in ponds distributing swords is no basis for a system of government!

[dynamitella]
2
#4

#3

Det är inte allt för orimligt, då kampfiskar andas luft :) Haha.

Sophie G. hallgren
1
#5

Hej.

Tack för era snabba, bra, och… roliga svar! Ser också nysande fiskar framför mig nu… = ) Men jag kan alltså ta hand om vår Rambo nu, toppen! Han verkar gilla lite uppmärksamhet, och behöver verkligen få lite mer space. Det där med tbc lät ju verkligen inte trevligt… och försiktighet med småsår är ju också värt att tänka på. Tack för rådet.

Sophie

Hälsningar Sophie G. Hallgren

sauk1
0
#6

Inget som inte lite tvål, vatten och härlig handsprit kan avhjälpa!

~Handspriten, småbarnsförälderns bästa vän~

😃

Zahara
0
#7

Skippa handspriten, tvål är det bästa som finns! Det är tom vetenskapligt bevisat :)

inget är omöjligt. Det tar bara lite längre tid! gottoblandat

medarbetare på scrapbooking.ifokus

sauk1
0
#8

Nej nej. Renlighetens PMDD är lika delar tvål, vatten och (hand)sprit!

😃

Sophie G. hallgren
0
#9

Tvål eller handsprit, därom tvista visst de lärde… :-P Tack i alla fall för råden. Nu har vi snart inrett Rambos nya hem, så han kan flytta in. Sophie

Hälsningar Sophie G. Hallgren

Anjelu
1
#10

Hehe Rambo snyter sig i javamossa *fnissar*. Lägg gärna ut bild om du har tid och lust. Har själv blivit "ofrivillig" ägare till en Kampfisk nyligen. Han bodde i en vas!? Hemma hos en vän till en vän. Personen hade sett bilder på nätet av kampfiskar som förvarades på detta sätt och personalen i djuraffären hade inte frågat nåt om hur kampfisken skulle få framleva sina dagar. När jag diplomatiskt förklarat att den förmodligen var ganska olycklig i sin lilla vas fick jag köpa den för en symbolisk summa :). Så nu bor han i mitt 300l. Inte optimalt för Kampfisk men bättre än en vas. Min son döpte honom snabbt till Björn 😄.

sauk1
0
#11

Rambo, skönt namn på en Kampfisk! 😃