Akvarium iFokus

Akvarium

Etikettallmänt
Läst 3309 ggr
Ellenor123
0

Ancistrus - guld, albino?

Idag var jag på akvarielagret med min kompis som var på jakt efter guldancistrus. Vi hittade ett akvarium med en fullvuxen och massor av bäbisar. Dom var vita och hade röda ögon och kallades för guldancistrus. 

Vi trodde dock att guldancistrus var gula, och albinon var denna vita med röda ögon som vi såg. Vore ju tokigt om akvarielagret hade fel, så kan någon berätta hur det ligger till? :) Den fullvuxna var inte heller gul utan vit. När min kompis sett bilder på guldancistrus så var dom riktigt gula och fina, men dessa var alltså helt färglösa.. även den vuxna.

Medarbetare på Akvariefisk i Fokus. ◕ ‿ ◕

ptb
0
#1

om den hade röda ögon så var den albino helt enkelt

Ellenor123
0
#2

Jag trodde att guldancistrus och albino var två olika sorter, det är därför jag blev förvirrad när akvarielagret kallade dessa guldancistrus. Men tvivlar på att dom skulle ha fel. Därför undrar jag nu om guld och albino är samma sak inom Ancistrus :)

Medarbetare på Akvariefisk i Fokus. ◕ ‿ ◕

-Cissi-
0
#3

Albinon har röda ögon och är antingen riktigt ljus typ vit eller gul. Riktig gul Ancistrus är gul med svarta ögon. :)

Medarbetare på Chinesecrested ifokus. What is it that love does to a woman? Without she only sleeps: with it alone, she lives .

Ellenor123
0
#4

Okej, tack ditt svar! :)

Medarbetare på Akvariefisk i Fokus. ◕ ‿ ◕

ptb
0
#5

Tack cicci =) just guld Ancistrus har jag ingen koll på men albino är ju inte så svårt med tanke på deras ögon

-Cissi-
1
#6

Guld Ancistrus är ju ingen färg för sej utan finns bara brun, röd, albino och gul. Och guld och albino är samma bara att individerna skiftar i färg :)

Men det sa jag ju typ redan :P

Medarbetare på Chinesecrested ifokus. What is it that love does to a woman? Without she only sleeps: with it alone, she lives .