Akvarium iFokus

Akvarium

Etikett: foder
Läst 1447 ggr
HeidiH
0

Hur fodra balansenserat utan flingor?

Har haft mina kerritetor i nån månad nu, och de är INTE glada i flingfoder. Har så smått börjat äta lite av det. >Men det är mkt lite.. tar en liten flinga o det delar 6 stycke på.

Om man nu skulle utfodra och utesluta flingor/färdigfoder helt? Röda mygglarver vräker de i sig. Cyklops funkar. Provat med räka, de gillade det. Testade just liite fläskkött som de åt som tokar av.

Hur vet man att de får i sig vitaminer/mineraler i lämplig mängd? Vill inte de ska få några brister  på näringsämnen.

akvariet
0
#1

jag har hört att skräpsnäckor och daggmaskar ska vara poppulärt och proteinrikt bland fiskar… har själv en liten "odling" där det är en j*vla massa skrivbordssnäckor/kanelbullesnäckor som blir krossade då och då som mat till firrarna, de älskar det! skälvklart får snäckorna också mat som fiskarna får!

HeidiH
0
#2

Jo, hade en snäcka som de glatt åt. Men frågan är om det innehåller allt en fisk behöver i vitamin och mineralväg.. Verkar som om alla har flingor som bas, och de får i sig vad de behöver genom det..