Akvarium iFokus

Akvarium

Etikett: vilken-fisk
Läst 762 ggr
imsuchadiva
0

pärlemor färgade äppelsnäckor?

Som rubriken lyder, finns det äppelsnäckor som skiftar i pärlemor färger?
Hittade nämligen en annons där sånna säljer.. Antar att det är sant, men har nämligen bara hört att det finns vita, bruna, blå, rosa, lila & gröna.

Och jag är ju inte direkt på att man ska skicka snäckor via posten.. Men hur funkar det egentligen? Hur kallt/varmt kan det vara ute? Hur förpackas dem? Och hur stor är risken att någon dör?

sussa08
0
#1

´Jag har sett denna annons men det är alltså vita äpplen som personen säljer :) de kan skifta lite i färgen :)

Att skicka, jag skickar inte om temperaturen någon  gång under dygnet går under 0 grader!

Vissa påstår att de går att skicka mitt i vintern men det förstår jag inte hur…

När jag skickar så läggs snäckorna i en rengjord snusdosa (hellst plast och inte för många i samma dosa) med en våt bommulstuss! sedan förpackas de i ett bubbelkuvert och postas!

Är det mitt i sommaren så måste man tänka på ifall man har brevlåda utomhus, för om solen ligger på så kan snäckorna dö av värmen i stället!!

Tänker man på detta så klarar snöckorna transporten nästan garanterat! :)

Ta alltid ut lyckan i förskott, för om det skiter sig så har du i alla fall varit glad fram till dess /sussa08

imsuchadiva
0
#2

Tack så jätte mycket för dina svar :)