
svarta,röda eller vita mygglarver? :)
hej jag ska nu snart åka och köpa frysta mygglarver till mina kampfiskar :) och då undrar jag vilken sorts mygglarver jag ska köpa? :) jag ska börja odla Kampfisk och jag har hört att mygglarver kan vara bra då :) ska jag köpa svarta, röda eller vita? :P och förvarar man dom i frysen eller? :)
Tacksam för snabbt svar! :)))

och en fråga till kan man ge dom typ lomflugor som finns i huset? asså om man dödar flugorna sen her den/dom i akvariet? :P
Efter att ha rotat runt på nätet om just mygglarver sedan jag började med fisk så ger jag ALDRIG röda mygglarver, kastade dom jag hade i frysen tom.
Svarta ger jag både levande och frysta, vita köper jag frysta när det finns att få tag på.
När man ska odla så vill man ju ha fisken i bra form innan, då tycker jag att det är bäst att ge dom varierat foder. Olika sorters torrt, om det är en fisk som äter det förståss. Och så fryst eller levande, finns ju en himla massa sorters frysfoder så man behöver ju inte enbart köpa mygglarver.
Allt frysfoder förvarar du i frysen och tar upp en liten bit, tinar den och sedan matar med den.
Visst kan du fånga småflugor hemma och ge, det brukar vara uppskattat :-)
LisenN sajtvärd på Nära föräldraskap ifokus

är det ingen som vet som är inloggad nu? :P om det är: snälla kan ni hjälpa för jag måste åka nu :I :P

okej tack så jättemycket LisenN!!!! :D:D:D

då köper jag olika sorters frysfoder (om jag har råd med många X) ) mina kampisar är ganska kräsna.. :P dom gillar bara vissa flingor i flingfodret :P resten spottar dom ut xD

nu har jag både köpt svarta och vita mygglarver och MIN HONA VART HELT TOKIG^^ haha hon Älskar mygglarver!! :P jag gav henne svarta nyss och hon åt som en galning :P sen när det är kom tex bubbla eller nått litet blad som ser ut som mygglarverna rusar hon fram och äter de men sen spottar hon ut :P och min ena hane älskade de också ! :) och jag har min kompis Kampfisk hemma hos mej nu för han håller på fixa sitt akvarie och han älskade de med! :D och så min adra kamphane älskade det också fatts han tyckte det var lite konstigt eftersom det inte flöt :P så han var uppe vid vattenytan och letade :P men sen simmade han ner till botten och åt ^^

#6 hihi min lilla kampis! ^^ jag längtar tills jag får ta hem honom! :)
Man kan ge röda larver, men de förstoppar lätt… mycket fett och grejer i så det är "bra" att ge honor man ska mata upp XD
Ta alltid ut lyckan i förskott, för om det skiter sig så har du i alla fall varit glad fram till dess /sussa08

okej ^^
#1 - varför är röda så himla dåligt?
Antar att lisenN menar att de inte är bra då de kan skada fisken rejält, med fördtoppningar osv :P
Ta alltid ut lyckan i förskott, för om det skiter sig så har du i alla fall varit glad fram till dess /sussa08
Dessutom har jag läst att de röda kan föra med sig lite parasiter…
//GuUuLd,
-IE Photography-
Instagram: idaephoto, crumbleshamstery, salmonriver_shelties
ojsan hoppsan. det var mer än vad visste :/
då ska jag ta det till mig och byta till annan färg ;)

Röda kan visst vara alergiframmkallande har jag hört.

haha vad bra att lyssnade på LisenNs råd att inte köpa röda då :)))
#14 -för fisken eller människan? =)
#16 Det är klarlagt att dom är väldigt allergena, det är då människor som reagerat.
Odlas i förorenade vatten gör dom oxå…
För mej finns det ingen anledning att ha dom hemma, finns jättemycket andra foder som inte har samma "biverkningar".
LisenN sajtvärd på Nära föräldraskap ifokus
men usch vad röda mygg är poppis hos firrarna XD Det är som barn och donken ju XD
Ta alltid ut lyckan i förskott, för om det skiter sig så har du i alla fall varit glad fram till dess /sussa08
Jo visst men mina gillar svarta och vita med :-P
LisenN sajtvärd på Nära föräldraskap ifokus
Fiskarna alltså, inte barnen 
LisenN sajtvärd på Nära föräldraskap ifokus
Jag måste fråga om detta med att man ska tina? Mina har fått frysta röda mygglarver (lite då och då, inte speciellt ofta) ska man egentligen tina dom eller är det bara för kampfiskar de ska tinas eller kan man ge de fortfarande frusna?