Akvarium iFokus

Akvarium

Etikett: vilken-fisk
Läst 752 ggr
urfaren
0

sniglar i yngelkaret, ska de sparas?

i det stora karet äter fiskarna upp snigelbebisarna, men inte i yngelkaret. De är pyttesmå och ser ut som valthornssnäckor. Tror inte det är våra två sniglar som är föräldrar så skalen är lite olika. bebisarna är som en kanelsnäcka och de gamla är zebrasniglar.

Är dessa små värda att spara och hur stora blir de?

Lina - Medarbetare på Cocker spaniel i fokus

urfaren
0
#1

ingen som vet :S

Lina - Medarbetare på Cocker spaniel i fokus

Pulcherimas
0
#2

Om jag förstod dig rätt så har du två zebrasnäckor sedan tidigare? I så fall är det mycket liten chans att det skulle vara bäbisar av dem, eftersom deras ägg kräver bräckvatten för att utvecklas.

I mitt akvarium kryper det omkring lite av varje i snigelväg, och det är helt okej tycker jag. De gör en himmlans massa nytta. Av de små vill jag helst ha physan, det är den som påminner om en dammsnäcka i miniformat. Blir det snäck-boom kan man alltid lägga ner någon lätt förvälld grönsak till dem och då de samlats för att äta; bara plocka upp alltihop (rensning).

mvh, Monica

volvo-sport
0
#3

eller så skaffar du dig några anetome helene snigelätande snigel

urfaren
0
#4

i stora karet så äter algätarna och e andra upp sniglarna så där blir de inte gamla :P de får vara kvar så länge det inte blir för många

Lina - Medarbetare på Cocker spaniel i fokus