
Flytta över till nytt akvarium
Hur bär man sig bäst åt när man ska byta akvarium?
Fyller det nya med vatten från det gamla, slänger i lite växter och låter det stå ca 1 vecka?
Kan man sen hysta i alla fiskarna på en gång eller är det som när man startar upp ett nytt och bara köper några fiskar åt gången?
Alla tips mottages tacksamt!
1. lsäng över vattnet som du sa
2. ta även över rus, stenar och växter om du kan.
3. Använd samma filtermaterial/pump
om du har allt från ditt gamla akvarium behöver det knappast stå å gå en vecka innan det är "bo-vänligt", skulle nog kunna pytsa i nån fisk redan samma dag. Om du har filtermaterial och samma vatten och grus så har du ju bakterier där (så länge du inte kokat/torkat gruset och filtret!).
Mitt akvarium stod i en vecka- men då var det helt nytt- då köpte jag 2 platys och 5 Äppelsnäckor. Någgon dag senare köpte jag 2 corydoras. 3 eller 4 veckor senare köpte jag två dvärgguramis. När karet var över en månad gammal köpte jag 2 platys till. nu startade jag ett nytt kar- då tog jag vatten från mitt andra kar, ett innefilter och en del växter.
Det är redan redo att få invånare.
Kolla gärna förbi mina bloggar.
dvärghamsterblogg: http://sleepyforestdwarf.blogspot.se
Akvarieblogg: http://sallskapsakvarium.blogspot.com

Fast det nya kommer ju att ha en annan pump…fast man kan kanske köra dubbla pumpar ett tag? Eller är det då kanske bättre att låta det stå ett tag med den ny pumpen?
jag har kört min pump i mitt nya kar i mitt gamla i typ 2-3 veckor så bakteriet fått stadga sig i filtret. Har inte varit så noga med att rensa den då jag haft andra pumpar :) Bar det flödar fritt och inte är tilltäppt. Sen flyttar du snabbt över den och sätter igågn direkt så ska det nog vara igång rätt snabbt med bra bakterier om du dessutom tagit akvarievatten från samma kar :)
Kolla gärna förbi mina bloggar.
dvärghamsterblogg: http://sleepyforestdwarf.blogspot.se
Akvarieblogg: http://sallskapsakvarium.blogspot.com

Super! Tack!