Till er som funderar på en guldfiskkupa
Funderar ni på att köpa en guldfiskkupa med en söt liten Slöjstjärt. Eller en Guldfisk eller slöjstjärt till ert lilla akvarium? Ta i så fall en titt på den här länken först. Bilden visar en helt vanlig slöjstjärt som har fått växa upp under goda förhållanden.
http://www.dr.dk/P1/Natursyn/Utsendelser/2007/05/20070515110755.htm
Olle
Länken funkar inte för mig…

Inte för mig heller…
Nu tror jag att den ska fungera:
http://www.dr.dk/P1/Natursyn/Udsendelser/2007/05/20070515110755.htm
Olle
* fixade länken// KerstinL
Tänk om jag ändå hade haft en sådan i min guld fisk skål
Dummer, du har ju inte ens nån guldfiskskål!! 
Kolla gärna in våran hemsida http://www.diamantens.cybersite.nu

Guldfisskålar är utmärkta att sätta plantor i. Man kan få väldigt vackra arrangemang =) Det är ett tips på användning ;)
Paulina
#3 Fenorna är fina så kan inte finnas andra/inte många andra arter där den går. Men synd att plantera ut i naturen
#5 Oj då jag glömde 
Att den är rund tror jag inte har så stor betydelse.. Däremot är de flesta runda skålar på tok för små för att fiskar ska kunna röra sej däri. OM man då inte satsar på pyttesmå fiskar och då bara ett par stycken.
LisenN sajtvärd på Nära föräldraskap ifokus
Kikade nyss i lagen, och där står att fisk ej får hållas i guldfiskkupa om inte kraven på syresättning, volym och inredning kan uppfyllas.
Syresättning säger sig själv, inredning var att minst en sida ska vara insynsskyddad om inte inredningen ger likvärdigt skydd. Vad gäller volymen hittade jag inte i L80 något annat än att det ska vara "anpassat till arten". Sen står det i allmänna råd att det inte bör understiga 40 liter, om det inte är så att arten i fråga är specialanpassad till mindre vattenvolym.
Finns det något utrymmes/volym krav jag missat? Eftersom jag har för mig att jag hört 54l, eller är jag ute och cyklar?
Dessutom, vem avgör i så fall vad som är bra för specifik art?
Kvällsfunderingar ;)
Paulina
Dom ser till hur arten har det i naturen.. T ex killifiskar lever i vattenpölar så dom kan man ha i små burkar.. Sen står det nästan alltid bör istället för ska i lagen, och det är nog mest för att vissa affärer och sånt ska ha sina ryggar fria.., men vissa regler måste man följa, som t ex att minst en sida ska vara skyddad för insyn.. fisken bör oxå ha rikligt med gömställen.
Kolla gärna in våran hemsida http://www.diamantens.cybersite.nu
