Zefirkas akvarium
Hejsan!
Här ska jag lägga upp lite om mina akvarium, om jag köpt några nya fiskar, yngel, vatten värden m.m
Hoppas ni kommer att gilla den! 🐠😊
Här kommer Pepsi:

- Redigerat 2024-08-20 09:29 av Draken
- Redigerat 2023-05-01 18:58 av [Zefirka]
Tog bilden för ett halvår sedan 😉

Min kompis (marshmallow)
Snyggt 🙂

Varför är malar så skygga jämfört med andra fiskar?
Men här tog jag ett foto innan den smet in bakom växten
- Redigerat 2023-04-29 12:35 av [Zefirka]


Lite bilder 😁

🤣 hur orkar han? Har suttit så i någon timme!
😭😭😭
Idag så hittade jag min största Kardinaltetra död! Varför dog han? Vattenvärdena var bra, han hängde med de andra tetrorna glatt, men plötsligt så dog han! Varför?

Akvariet under behandling pga död.

Det är därför det är grönt om nån undrar!
#8: Kan vara åldern. De blir inte så gamla.
#12: ojdå. och nu är hela akvariet behandlat med medicin!

Upptäckte ett yngel idag! Men var inget Molly yngel, utan guppy…
På bilden är det fler yngel än det jag upptäckte efter vattenbytet
Idag har jag separerat sol från de andra fiskarna, hon verkade sjuk. Betedde sig konstigt, trådliknande vit avföring, pop-eye.
Sol är den gula molly, ger ju namn till firrarna ;)
Stackars platyn Natalia, hon skakar och har en jättekonstig fena! Fenan har hål och är helt skadad av sjukdomen!
#18: Låter som hon har fått inälvsparasiter.
på morgonen låg hon ner och skakade våldsamt på sidan, hon lever än. Är risken stor att hon kommer att dö?
#21: Ja det kommer hon förmodligen göra
#22: stackars henne!

😂
- Redigerat 2023-05-12 14:41 av [Zefirka]
Jag måste erkänna att Natalia (den sjuka platyn) blir faktiskt bättre! Inte mycket, men lite ändå! Hon försöker simma då och då, och hon skakar inte längre! Har köpt medicin och hoppas att det ska hjälpa <3
- Redigerat 2023-05-12 18:04 av [Zefirka]



Hur håller den fast sig? 😂 den är så rolig!

Medicinerat akvarium 😉




En Ancitrus med sina trick 😉😂
#30: på bild ett: Roy. På bild två: Bob (Nephi har döpt detta gröna yngel!) 😉
Nu så har jag tänkt att gå igenom alla fiskar jag har, en efter en!
Vanlig ancitrus (Kiwi)

En Molly senops gul, eller kanske en guldmolly (Sol)


Slöjskärt (hona) marshmallow/Zefirka

Kardinaltetror

Guppy hona (blomma)

guppyhona (mossa)

Molly senopsgul hona (sol/solfläck/ljus)
- Redigerat 2023-05-26 15:12 av [Zefirka]
#40: hon dog igår dock

Nam nam nam tycker kiwi om melon 😅😜
Melon brukar vara väldigt uppskattat här hemma också 😉
#43: Första gången han får smaka på det, brukar mest ge ärtor, spenat och ibland zuccini.
Och så ibland gurka, men det är ju inte jättemycket näring i, så inte så ofta.
- Redigerat 2023-06-17 09:59 av [Zefirka]
på sommaren så flyttar vi vårat största akvarium till våran granne. Det gör att det blir enklare att resa med husvagn ibland.
men har ni någon bra lista till dom om hur de ska göra? De är helt nybörjare, så kan vara lite bra att berätta för dom hur de ska göra 😉
Så hejdå Zefirka för sommaren 💙

- Redigerat 2023-06-17 10:17 av Draken
Zuccini, skalade ärtor och Melon brukar de få här ibland. Man kan ge potatis och morot också, men det har jag aldrig provat 😉
#46: har inte heller provat morot 😜
#45: Jobbigt att flytta hela akvariuemt. Jag brukar ha fiskvakt som går hem till mig 2-3 dagar i veckan om jag skall vara borta länge.
Jag brukar skriva en lista vad de skall hålla koll på. Temperaturen framförallt. Har digital termometer i alla kar och om tempen överstiger 27 grader så måste de sänka frysta petflaskor i akvariumet. Vill inte att främmande skall börja rota i akvariumen och göra vattenbyten, är väldigt kinkig och tjurig på den punkten 😊
Jag brukar göra iordning mat i portioner så de lätt kan ge maten och samtidigt se till att det inte övermatas. Jag brukar ge mindre portioner mat om jag inte är hemma själv, och eftersom jag är som jag är, så låser jag in all övrig fiskmat så de inte skall få för sig att ge mer än det jag har mätt upp 😊🙈
Jag brukar även säga till att de skall ringa mig om det är något de funderar på eller misstänker att något kan vara fel eller om fiskarna verkar slöa.
#48: akvariet ska vara hos dom hela sommarovet, det har varit bestämt jättelänge nu. Tack för tipsen!

Igår hittade vi yngel i akvariet!
- Redigerat 2023-06-27 13:42 av [Zefirka]
Grattis 🙂
Idag dog en molly. Vila i frid, bubble. Dog i fenröta tror vi.
Ajdå! Då har jag separerat guppyn Mossa, då hon har fenröta. Högst upp så är bara fenstrålarna kvar, men hon verkar annars må bra, bara litw mager också. Har medicinerat med medicin som ska hjälpa mot fenröta
- Redigerat 2023-08-12 16:38 av [Zefirka]
Hoppas du får bukt med fenrötan
Hon överlevde inte fenfötan 💙💚
Jag vet att akvarister inte gör sånt, men jag begraver dom som gått bort i trädgården ändå. Även om det är ett litet yngel eller om det är en större fisk 💚
Hennes yngel är som små kopior av henne och hennes kullsyster (systern hade en fena som ser ut som ett blomblad, guppyn som gick bort hade en fena som såg ut som mossa) så jag tror fortfarande att hon simmar i karet innan jag ser att det är ett större yngel 😂
- Redigerat 2023-08-19 11:41 av [Zefirka]
Beklagar. Hoppas att inte fler drabbas nu då.
#56: hoppas inte det. Men alla verkat må bra men jag håller ögonen öppna! 😉
Dåså, hittade denna tråden igen, haha. Några uppdateringar:
Båda guldisarna har dött. Men däremot är akvariumet omgjort nu, kommer bli fler växter.
4 pansarmalar har kommit hem! Påläst, men det stod att man skulle ha minst 6, men funkar det med 4? Ifall inte köper jag två till.
Idag köpte jag två vänner till koppartetran! Nu hoppas jag den kommer må lite bättre, den jagar dock de nya, inte aggressivt eller så men den jagar de. Är det något fel?
#58: Skulle säga att 6 är minimum för pansarmalarna :) Helst vill de vara 8-10 stycken
Ägare till en Australian Shepherd, ett gäng LaPerm och 2 akvarium 😁
SVERAK ansluten uppfödare av LaPerm SE*Coral Curls
Sajtvärd på Australian Shepherd 🐕, Horse Reality och Ponnytrav 🐎
Medarbetare på Akvarium 🐡, Akvarieräkor🦐, Hundutställing och Vallhundar 🐏🐑🐑🐕
#59: så jag borde köpa två till? 🙂
#60: Om du har plats :)
Ägare till en Australian Shepherd, ett gäng LaPerm och 2 akvarium 😁
SVERAK ansluten uppfödare av LaPerm SE*Coral Curls
Sajtvärd på Australian Shepherd 🐕, Horse Reality och Ponnytrav 🐎
Medarbetare på Akvarium 🐡, Akvarieräkor🦐, Hundutställing och Vallhundar 🐏🐑🐑🐕
Är det 63 liters?
63-70 skulle jag gissa på…
Ok kan man ha slöjstjärtar i ett sånt?
#65: Det är litet för Slöjstjärt. rekommendationen är minst 200L om jag minns rätt.
Ägare till en Australian Shepherd, ett gäng LaPerm och 2 akvarium 😁
SVERAK ansluten uppfödare av LaPerm SE*Coral Curls
Sajtvärd på Australian Shepherd 🐕, Horse Reality och Ponnytrav 🐎
Medarbetare på Akvarium 🐡, Akvarieräkor🦐, Hundutställing och Vallhundar 🐏🐑🐑🐕
#65: Nej det kan man inte. De skall ha större.
De lever inte längre
Längesen jag uppdaterade. Här lever alla firrar, alla förutom en fisk är födda hemma i det stora karet 🙈 några guppys som faktiskt idag blir exakt 1 år gamla och del korsningar mellan svärdbärare och Platy. En av dom äldsta har fått ett litet svärd också!
Har målat en blå bakgrund till akvariet, ska visa en bild när jag kommer hem 😃

Så!
För att ni inte skulle få se ett gäng suddiga firrar så fick jag ställa mig så jag inte syntes. Jag menar att de så fort de får syn på någon börjar de vifta och simma upp och ner, från den ena till den andra sidan jättesnabbt… och berättar att de är hungriga. 😂
Jo förresten, att växten är utdragen är att en särskild fröken mal tycker att växten ser bättre ut utan rötterna i marken. Samma fröken älskar dock sin växt och hänger gärna på undersidan av bladen … 😉
Den ena mindre karet har jag tagit ner då många tetror har blivit gamla och dött, så flyttade de få som var kvar till det andra karet där det finns plats för dom.
Köpte även några till kardinaltetror 😊
Förresten, minns ni koppartetran? Köpte kompisar, men nu börjar den och även de andra nya fiskarna jaga in en annan ny koppartetra. När en morgon jag såg att den darrade i ett hörn och de andra lät honom inte äta flyttade jag över den till det stora karet. Mår klart bättre nu, men tror den skulle behöva vänner. Men alltså, jag vill inte att den ska bli injagad i ett hörn igen? Några tips på hur jag ska lösa detta?
Köp några koppartetror till och släpp ner i karet där den ensamma går. Den var där först, och troligtvis kommer den då få gå ifred.
- Redigerat 2024-04-27 07:37 av Draken
#73: okej, tack! Ska till stan ändå så jag ska se om det går att fixa redan idag 🙂
När det blir ärtor till kvällsmat…
Tog lite bilder idag, trots att der är nästan omöjligt 😁
Jag behöver stå lite längre bort från karet och zooma in för annars blir malen skrämd, firrarna bryr sig inte. Sen är de inte still heller 😅



"Min mat!"

Någon som känner igen sig? 😉
- Redigerat 2024-06-07 18:09 av [Zefirka]
Jag har länge velat göra detta, men behövt vänta då det skulle varit för mycket fisk sammanlagt.
Jag har satt ihop mina tre akvarium (60 l och två nano (osäker hur många liter)
Så nu har jag ett akvarium igång på 60 l.
Jag tog över fiskarna från de andra akvarierna till det största när tre pansarmalar dog (okänd anledning)
Men ett problem. Jag har nu ensam albino pansarmal. Verkar må bra men är alltid ensam, vill inte vara med de randiga.
Tittade i närmaste djuraffär men det fanns inga, och på blocket hittade jag inga i området jag bor i.
Vet inte vad jag ska göra tills det kommit albino pansarmalar till djuraffären, kan den klara sig ensam och i så fall hur länge?
#76: eftersom det bara är tillfälligt borde det inte vara någon fara 🙂
#77: men vad bra då!
Nästa gång jag gör vattenbyte (om nån vecka alltså) ska jag se om det går att hitta stenar utomhus som dekoration. 🙃
Förresten, mina korsningar leker med varandra, kan de bli ungar? Med tanke på att de är blandras + syskon 🤔
#79: syskon lär ju definitivt kunna skapa ungar. När du säger blandras så beror det på hur nära besläktade fiskarna är evolutionärt. De flesta pansarmalar av olika sorter är för långt besläktade för att kunna skapa hybrider men vissa arter kan alltså det. Olika färgmorpher av samma art kan det också men i det fallet är det inga hybrider då de tillhör samma art
#81: Ja de kan föröka sig. En del svärdbärare som säljs ska redan ha lite platys inblandat i sig
- Redigerat 2024-08-18 17:28 av [Flodbis]


Lite bilder på de. 😍
#82: hmm, känns att det borde blivit ungar för ett bra tag sen då de föddes i februari eller mars och varit tillsammans hela livet 🤔
#84: mest troligen har de väl ätit sina yngel
#85: haha, de är riktiga matvrak så det skulle inte förvåna mig 😂
#86: Haha ja, rätt många fiskar är det 😉
Ikväll ska de få smaka på äpple (testat innan men fiskarna som bodde i det karet då var inte så förtjusta i det så testar igen)
I februari gjorde jag om karet, och så här såg växten ut då:

Detta är växten nu:

Jag låser denna tråd och gör en ny. Ni hittar den här
- Redigerat 2024-08-18 18:04 av [Zefirka]