Auktioner i Västra Götaland i veckan
Nu på torsdag (21/11) kl 19.00 har Uddevalla akvarieförening auktion i lokalen på Kapellevägen 1A i Uddevalla. Ingen enorm storauktion, men ändå ett utmärkt tillfälle att sälja av sitt överskott av fiskar och växter, eller att fynda bland sådant som andra har med sig. Allt av akvaristiskt intresse kan säljas: fiskar, växter, tillbehör, akvarier, foderkulturer osv. Självklart måste fiskarna vara friska, akvarierna täta och tillbehören fungerande. Och vi håller oss till det lagliga - inga kräftor eller äppelsnäckor. Varmt välkomna allihop!!!
http://www.morgansfiskochfoder.se/uddevalla-akvarieforrening-hosten-2013/
På lördag (23/11) har Göteborgs ciklidgrupp en storauktion på Hulebäcksgymnasiet i Göteborg. En auktion på alla typer av fiskar (inte bara ciklider) samt växter, akvarier, tillbehör mm. Inlämning kl 9.00-11.00 och auktionen börjar ca 11.30. Även här gäller förstås att det som säljs ska vara friskt, funktionsdugligt och lagligt. Detta är Västsveriges största akvaristiska auktion, så härifrån lär ni inte gå tomhänta. Alla är välkomna!!!
http://www.gcg.se/html/auktioner.html
Olle
Gud vad synd att jag inte flyttar ner förens på lördag :/
Medarbetare på Chinesecrested ifokus. What is it that love does to a woman? Without she only sleeps: with it alone, she lives .
Auktionen i Göteborg tycks inte bli riktigt lika stor i år som den har varit de senaste åren, medan den i Uddevalla växer från år till år. Fortfarande är dock den i Göteborg betydligt större än i Uddevalla. Är det någon som tänker komma och ta med sig något roligt? Själv nöjer jag mig nog med Uddevalla, där jag tar med några startkulturer micromask och kanske något killipar. Troligen inga växter, eftersom jag rensade så mycket inför auktionen i Sarpsborg för ett par veckor sedan.
Olle
*putt* :)
Ingen putt, bara en liten påminnelse.😃
Man får bara putta var 3je dag
Medarbetare på Chinesecrested ifokus. What is it that love does to a woman? Without she only sleeps: with it alone, she lives .