Akvarium iFokus

Akvarium

Etikett: allmänt
Läst 2100 ggr
MagicPaws
0

Neontetra som varit TJOCK i flera månader.

Min mamma har en hel hög mer tetror, både neon och kardinal.
Men en av dem är JÄTTETJOCK nästan mer är dubbelt så bred om magen som de andra den sträcker sig ända från halsen till bakre underfenan (inte svansen) den har varit så här nu i MINST 6 månader men verkar i övrigt frisk och pigg och simmar med de andra men som sagt är den onaturligt tjock. Ingen av de andra tetrorna ser ut så och i förhållande till sin storlek så är den, tycker jag, fetare än Guppy honorna som är med barn.

Tycker det är så konstigt för hade det varit rom hade "hon" ju blivit smal igen men det blir hon aldrig, och hade det varit en sjukdom så borde väl fler fått den.

Någon som kan ge förslag på vad det kan vara?

//Christine mamma till Orion *160123
med S*Magic Paw's Cornish Rex Katteri och Storpudeln Spike

[Jens]
0
#1

Bild? Det vore bra med en bild så kanske blir det lättare för oss att se. Nu är jag ingen expert av Neontetra men man kan ju alltid önska en bild :)

MagicPaws
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#2

Detta är den bästa bilden jag lyckades ta.
Hon är ungefär lika bred om magen som de högdräktiga guppyhonorna vilket gör att hon ju nu inte kan simma lika bra som de andra.
Först trodde vi hon bara år mycket men känns som konstigt att en fisk kan äta sig SÅÅ tjock.

//Christine mamma till Orion *160123
med S*Magic Paw's Cornish Rex Katteri och Storpudeln Spike

MagicPaws
0
#3

Kan tilläggas att fjällen ligger slätt mot kroppen precis som alla de andra fiskarna.

//Christine mamma till Orion *160123
med S*Magic Paw's Cornish Rex Katteri och Storpudeln Spike

JuliaSvenzzon
0
#4

Oj! Ja, hon var inte liten! Har aldrig sett något liknande! Jag har 10 neontetror men jag är långt ifrån neontetror-expert! Men jag har väldigt svårt att tro att hon har ätit sig så tjock! Skulle mera tro på missbildning… Har hon varit så hela tiden?

MagicPaws
0
#5

#4 Nä inte när vi köpte den men har som sagt varit det i minst 6 månader… säkert längre. Kanske upp till ett år men hon verkar som bli tjockare och tjockare sakta men säkert så mamma vill avliva den innan den inte längre kan simma och självdör.

//Christine mamma till Orion *160123
med S*Magic Paw's Cornish Rex Katteri och Storpudeln Spike

JuliaSvenzzon
0
#6

Tror ni verkligen att det kan bli så illa? Blir neontetror tjocka när dom ska lägga rom?