kampfisk odling
hej jag hade tänkt att odla Kampfisk. jag har en hane och jag hade förut en hona med det blev aldrig parning så jag sålde den till min kompis och sen efter några månader dog den. Jag skulle vilja ha fakta om odlingen men jag vet vissa saker men jag vill bara vara säker. Jag vet att det ska vara 15cm hög.
Googla för det först och det andra är att det behövs 4 st akvarium. En till pappan, en till mamman, en till bebis hanarna, en till bebis honorna. Sedan krävs det mycket tid och arbete. Jag skulle INTE rekommendera detta för dig då det blir DYRT!! Välj helst något enklare! :)
Du har frågat denna fråga tio gånger tidigare. Om jag upptäcker fler såna här trådar så kommer de raderas. Vi har tillräckligt med onödigheter i forumet känner jag.
Gå tillbaka i arkiven och se över dina tidigare trådar, eller börja anteckna vad som sägs i dem.
Tack.
ok
putt
hej jag bara undrar alltså jag har nu sålt mina fåglar men jag fick två Kampfisk honor av min pappa på den 20 mars då det var iransk nyårsafton. Jag vet allt om Kampfisk odling men det finns bara ett problem när det är skillnad mellan bråk och uppvaktning. Min hane bara jagar honorna ner men en av dom var redo att para sig för hon låg med huvudet ner och stjärten uppe men så bara jagade han hon och jag undrar vad ska jag göra för i akvarielagret sa dom att man kan göra att möblera om akvariet men kan man göra så så han kan sluta med att jaga honorna.
"redo att para sig för hon låg med huvudet ner och stjärten uppe"
Pratar du om en fisk eller om en katt? Hahaha xD
#6 gör inte ärtsoppa(eller heter det pannkaka?) av den här tråden att skriva så där dumt…
dDu har alltså struntat i allt folk skrivit om kampfiskar och helt enkelt släppt i honor med en hane..? Är de romstinna, har han byggt bo, har du fler akvarium till ynglen m.m?
Läs på lite mera om odling innan du startar den. Man kan inte bara stoppa i ett par honor hur som helst o tro att det går bra. Läs dom här länkarna!
http://www.dfly.se/betta/fodaupp.html
http://www.kampfisk.se/viewtopic.php?f=16&t=113
http://www.redbee.se/showthread.php/3842-kampfisk?s=dd816c382efe755f482a2bcd8036fad7
☀️🙂😃😛 😂🤪😎😇🎅😡 Medis på Fågelskådning 😟🥳🤔😴😈💣🌈✨🏆👍❤️🏅
………… 🦅 🦋 🐟 🐠 🐟 🦉 (^I^) 🦉 🐟 🐠 🐟 🦋 🦅
Av att döma din kommentar #5 så ser jag att du inte läst något om parning/odling av Kampfisk då du klart och tydligt gjort fel.
Sluta späma tack.
Tycker förövrigt Dynamitella sa någonting väldigt bra i att ta bort den här typen av trådar.
jag har just nu har jag dom i ett annat men jag vet mycket men jag kan läsa dom länkarna som taggeman har gett mig och tack taggeman