Fjärilsciklider Rom
Nu har mina Fjärilar lagt rom!
Finns det någon chans att jag kan få något yngel att överleva? :O
Skulle vara roligt och se hur långt jag kan komma med ynglena om det nu skulle komma några
Medarbetare på Pokémon Ifokus
Vad har du för PH i ditt akvarium ja tror att jag läste att de skulle ha lågt PH till dem och är lite intresserad att ta och köpa hem några :D
Lycka till med rommen!
Jag har tyvärr inte några PH tester hemma :/ Men ska dra mig till djuraffären direkt i morgon och köpa det! Har också läst att dem behöver extremt lågt för att det ska bli något
Men jag kan ju gärna uppdatera tråden med rommen om det skulle vara något av intresse och följa hur det går :)
Medarbetare på Pokémon Ifokus
Jag hade fjärilar innan som la ägg ett par gånger, men sen slutade alltid med att dom åt upp äggen..
Sajtvärd för Australian Shepherd.ifokus!
#5 Jo jag har läst om folk som haft dem problemen och annat :O
Vi får se hur det går i det här karet!
Medarbetare på Pokémon Ifokus
Som sagt lycka till! ska bli kul o se om det blir något!
Har du andra firrar i karet? Om du har det och möjlighet så plocka bort dem så fjärilarna går ensamma:). Glöm inte heller en liten nattlampa så de ser romen och sen när ynglena blir frisimmande.
Hoppas verkligen det går vägen för ditt par!
#8 Det finns kardinal/kejsar tetror i mitt akvarium!
Men tänkte flytta på dem istället för paret och rommen.
Så jag kan tänka mig att det kommer vara lite plockat på rommen tills i morgon då jag kan köpa en håv och flytta dem (Min håv är liten och får inte tag på tetrorna)
Medarbetare på Pokémon Ifokus
Det var så jag menade
, flytta de andra firrarna.
Fånga in tetrorna när du har släckt i karet, då är de inte lika snabba och du stör mindre för fjärilarna.
Just nu så puttar dem på varandra om vem som ska ''skydda'' äggen medans den andra simmar några meter bort.
Medarbetare på Pokémon Ifokus
Uppdatering: Rommen finns fortfarande kvar och Fjärilarna turas om att vakta! 
Medarbetare på Pokémon Ifokus
Kul! :) Tass :P
Medarbetare på Chinesecrested ifokus. What is it that love does to a woman? Without she only sleeps: with it alone, she lives .
Flaskan är jag osäker på men man kan sänka ph:t med ek/bok löv och tror det funkar med rötter oxå :)
Medarbetare på Chinesecrested ifokus. What is it that love does to a woman? Without she only sleeps: with it alone, she lives .
#16 Jag har provat flaskan så ska ta någon test senare eller i morgon!
Har du några rötter som du rekommenderar? :)
Medarbetare på Pokémon Ifokus
Okej :) jag tror nog dom flesta rötterna funkar :)
Medarbetare på Chinesecrested ifokus. What is it that love does to a woman? Without she only sleeps: with it alone, she lives .
Ja, eklöv, rötter och torvfiltrering funkar att sänka ph:t, finns även s.k. "buffert" och liknande (http://www.pwss.se/product.php?productid=13894&cat=38&page=1)
Mangroverötter är lätta att få tag i, och rätt billiga. Dock kommer dom troligtvis flyta (eller ja, mina magrove har faktiskt aldrig gjort det om jag ska vara ärlig) i någon/några veckor.
//CaptainBunchie (fd. BlossaTossa) _
http://bunchiesphoto.weebly.com/
_
#19 Tack ska du ha! :D
Medarbetare på Pokémon Ifokus
Jag tycker du ska vänta med att börja mixtra med ph nivån just nu.
Det verkar ju funka än så länge med tanke på de mår bra och även lagt rom. Jättekul att de vaktar romen bra
#21 Okej då ska jag inte lägga i något mer än det lilla jag gjort, så väntar jag tills vidare och ser :)
Medarbetare på Pokémon Ifokus
De gånger jag fick rom, kläcktes de alltid, jag mätte aldrig ph så jag vet inte hur det ska vara. Men någon dag efter de blivit frisimmande blev de uppkäkade varje gång, (av föräldrarna), riktigt trist:( Men det är riktigt intressant beteende på dem, så får hoppas dom kläcks och klarar sig för dig:)
Uppdatering: Jag har ingen aning om vad som var i den där flaskan
Jag tog ett test och ph är nere på 5.0!! Jag tog bara en liten snutt som jag hällde i korken och sedan hällde i.
Jag har gjort ett litet vattenbyte
Min slöjstjärt dog för några min sedan :'(
Tetrorna är väldigt oroliga ser man och stimmar som galningar hit och dit.
Fjärilarna är lugna och vaktar sina ägg
Medarbetare på Pokémon Ifokus
slöjstjärtar klara bara 6-7 Ph står det här:
http://www.zoopet.com/fiskar/fisk.php?NR=1203
vet ej vad tetrorna klarar :(
#25 Jo jag kollade upp det! Blir så hemskt ledsen över det…
Tetrorna ska klara 5.5 står det.
Ska se till så att det inte sängs något mer! Ska se om jag kan höja det lite försiktigt till 6.0 iaf
Medarbetare på Pokémon Ifokus
Vad trist att din fisk dog:(.
Gick den i samma kar som fjärilarna och tetrorna?
Gör ett litet vattenbyte.
#27 Ja jätte trist… :(
Jo jag gjorde ett litet vattenbyte förut
Just nu verkar det vara rätt så lugnt, dem vaktar sina ägg och tetrorna verkar ha lugnat ner sig
Medarbetare på Pokémon Ifokus
Uppdatering: Fick liv i min slöjstjärt då han fick simma i ''sjukhuset'' under natten!
Allting funkar bra, fjärilarna vaktar rommen som vanligt och alla är normala igen.
Medarbetare på Pokémon Ifokus
#29 Åh vad skönt :)
Medarbetare på Chinesecrested ifokus. What is it that love does to a woman? Without she only sleeps: with it alone, she lives .
#29 Kul att du fick liv i honom, hur bar du dig åt då?*nyfiken*. Hade han inte redan avlidit?
#31 Jo jag trodde han hade avlidit pga att han inte rörde sig och var helt likblek i ögonen och kroppen. Men jag tänkte att jag flyttar över honom till sjukstugan där jag vet att vattenkvaliteten är jättebra och inga problem. Så väntade jag över natten och i morse så simmade han mot mig och såg sådär gullig ut som han alltid gör när man närmar sig akvariumet. :)
Så nu ska jag lämna honom till en vän till mig som kan ta hand om honom, för han kan ju inte vara i mitt nu när jag har lågt ph!
Medarbetare på Pokémon Ifokus
Jag måste bara säga detta högt. Räknade du inte ut på flaskan och läste instruktionerna?
Det är ju livsfarligt att ändra vattenvärden drastiskt, det måste alla förstå :) har du otur nu så sabbade du äggen. Man ska enligt konstens alla regler inte ändra vattenvärdena på en gång, utan i samband med exempelvis vattenbyten veckoligen.
Så vet vi det till nästa gång. Det vore ju jättesynd om fjärilarna dog av misstag också :(
#33 Det fanns inga instruktioner med! :/
Jag tog ungefär ett liten ''kort'' mått och hällde i.
Men jag vet det nu till nästa gång att inte använda något alls!
Man lär sig av sina dumma misstag och jag är ledsen för att det hände såklart :(
Man känner sig så hemsk!
Medarbetare på Pokémon Ifokus
Nu har jag bebisar! :)
Medarbetare på Pokémon Ifokus
Kul! 😃
Medarbetare på Chinesecrested ifokus. What is it that love does to a woman? Without she only sleeps: with it alone, she lives .

Grattis! bara av nyfikenhet: Hur stort akvarium har du efter som fjärilarna kunde sima iväg "flera meter" från varandra? 😇