Akvarium iFokus

Akvarium

Etikettsjukdomar
Läst 2747 ggr
CaptainBunchie
1

Fisk som inte äter?

En av mina små skalarer äter väldigt dåligt och det oroar mig.
Han äter knappt någon mat och spottar oftast ut det. Är gärna i hörnen och trycker och är ganska blyg sådär.

Är hen sjuk? Vad ska jag göra?

//CaptainBunchie (fd. BlossaTossa)        _
http://bunchiesphoto.weebly.com/
_

[Geekinblack]
0
#1

Spottar ut mat är ett symtom på bukvattensot, håll koll så den inte blir tjock. Blir den det, så är det nog bvs den har.

Kan ju också vara så att den blir illa behandlad av övriga och därför blir blyg, men det borde inte orsaka att den spottar ut maten :/

CaptainBunchie
0
#2

Okej, ska hålla koll!

Den är inte alls illa behandlad såsett, dock är den nog väldigt blyg och när barberna kommer så är dom lite jobbiga och stirriga, men inte elaka.

//CaptainBunchie (fd. BlossaTossa)        _
http://bunchiesphoto.weebly.com/
_

[dynamitella]
0
#3

Vad matar du dem med? :) Det kan vara så enkelt att han inte gillar smaken.

Prova med fryst artemia. Det ska för det mesta gå hem hos de flesta arter och är nyttigt och bra.

CaptainBunchie
0
#4

Chrisco Tropisk Helfoder,
troligen ingen supermat sådär men har funkat hittills.
Fryst artemia? Vad är det lite mer och vart kan man hitta det? :)

//CaptainBunchie (fd. BlossaTossa)        _
http://bunchiesphoto.weebly.com/
_

[dynamitella]
0
#5

#4

Aha, det förklarar lite :) Det kanske är aningen tråkigt tycker han?

Har du ingen frysmat alls? Det gör alltså inget, men det vore bra för fiskarna med frysmat några dagar i veckan.

Artemia är en liten räka som lever i saltvatten :) Man fryser ner dem i små iskuber som säljs i djuraffären. Det uttalas "arrtemia" (ägg vill du inte ha. Det finns också. Nej, "fryst artemia" är vad du vill ha).

Det finns också svarta och vita mygglarver, mysis, krill, oxhjärta och en del annat roligt. "marine mix" kan jag rekommendera, då där finns massvis med roligt i.

[Jagochminadjur]
0
#6

Det låter lite som mina scalarer hemma. 
När jag matar dem med svarta mygglarver så smakar dem lite men simmar sedan iväg och spottar ut maten.

Men när jag matar med artemia så kommer alla och äter som hästar :)

CaptainBunchie
0
#7

Vi var i djuraffären idag, med oss hem fick vi röda mygglarver, vilket gubben på affären trodde skulle hjälpa. Det var ju även där vi köpte fisken. :)
Om inget annat så blir det ju variation för fiskarna i allmänhet, så det blir nog bra. :)

//CaptainBunchie (fd. BlossaTossa)        _
http://bunchiesphoto.weebly.com/
_

[Geekinblack]
0
#8

Ja, röda larver fungerar som godis iallafall, men personalen i min butik avråder mig från att köpa det som ens det :/ svarta kan vara knepigare att få i dom men är betydligt mer näringsrika :) vita också.

Jag ger vita och svarta mygg var/varannan dag och skalarerna har alltid älskat dom :)

Kom ihåg att tvätta händerna efter varje kontakt med röda, dom kan framkalla allergi och klåda.

[dynamitella]
0
#9

Jag nämnde inte röda mygg av den enkla anledningen att det inte duger som foder.

Köp, som jag sa, artemia, eller något annat jag nämnde. Röda mygg kan i otursfall döda fiskarna.