Epiplatys sexfasciatus yngel
Ville bara visa mina småttingar. Det är 10-15 yngel som bor i ett 15liters akvrium. Riktiga matvrak och gnabbiga mot varadra är dem med. Jag ger dem myggraver, athemia och ett annat frysfoder jag alltid glömmer vad he heter… När jag inte är hemma så får dom ett krill baserat granulat (ganska sällan).
Jag har aldrig vart specielt förtjust i tandkarpar men killis är söta, så länge de är "rov fiskar" så intreserar de mig, haha.
Har någon annan erfarenhet av dessa? Skulle va kul att höra om de är röjiga, gnabbiga mot andra ater osv.
Coolt! Aldrig sett eller hört talas om :) hur får man tag i killis? Tycker aldrig man ser i djuraffär??
Man kan beställa från fiskleverantören =)
Min akommer från akvarielagret, men de är inte så vanligt i mindre butiker tror jag. De beror på vad butiken väljer att ta in liksom.
Ja… När jag blir rik får jag ta mig ett snack med djuraffären här ;)
Ärligt finns de ingen som haft eller har?