Snäckling?
Hej! Jag hittade något litet och prickigt i mitt ena akvarium precis! I karet finns bara 6 st Guppy honor (5 av dem är yngel) 1 Kampfisk hona,3 äppelsnäckor och några få physor. Kan det vara posthornssnäck bebis eller är det physbebis? Skalet såg inte alls ut som en physa och deras bebisar var mkt mindre och oval formade i skalet än denna,men den hade samma färg och ingen skaldörr så det kan inte vara en snäckbebis… Bild: http://dayviews.com/big-bang/505299768/ Bild : http://dayviews.com/big-bang/505299776/
Posthorn
tycker de ser ut som de physor jag haft i mitt kar…..eller så har jag fått med mig vlldigt konstiga posthorn:) iaf första bilden.
Jag tycker den är alldeles för rund för att vara en physa, och påminner mycket om de små "mystiska" snäckorna jag hade som växte upp och visade sig vara posthorn. :)
Kan du ta en bild när den kryper på glaset i akvariet?
Det ser ut som en physa till färgen men en posthorn till formen.
(Min röst faller på posthorn, men jag kan säga säkert om jag ser den underifrån när den kryper på glaset).
ja jag har kollat på lite bilder här i forumet och på google på posthornssnäcklingar och den är ju väldigt lik dem.
Men hur kom den isf dit? Det var ju ett tag sen jag köppte nya växter…ett halv år sen typ…
hehe ska bara hitta den först,så får vi se om jag lyckas fotta någon tydlig bild ;)
Typiskt! Jag släppte ner den hoss mina 3 posthorn för jag var ändå rätt så säker på att den var ett litet posthorn, men nu hittar jag den inte :(
Fast jag hittade en klump med posthorns ägg som min betta hane inte hunnit äta upp (y) ;)
Jag ska hitta den och jag tänker INTE ge upp!
Jag säger också physa..
#7 kan en physa ändra form? ;)
Nej. De är alltid droppformade.
Däremot ändrar posthorn form.
Hur stora blir physor? För jag har fått en växt där jag såg två snäckor, och dem har växt sig stora nu. Men jag råkade tappa en när jag höll den :(
Medarbetare på Vetenskap.
#10 dem blir ca 1 cm
Jag hittade dem och den har förändrats :D
Jag är nästan helt hundra på att det är ett posthorn nu,men vad tror ni?
Fotat från sidan: http://dayviews.com/#!/big-bang/505428864/
Fotat fram i från: http://dayviews.com/#!/big-bang/505428898/
Kan det möjligt vis vara en leopard posthorn bebis?
Det är en posthorn ja :) Inga tvivel.
Sen om det är leopard eller ej kan jag inte svara på. Mina blåa och bruna ser också ut så som ungar. Men ja, det är en möjlighet.
#13 gud vad kul :D
Men frågan är hur den nu kommit dit,det har aldrig bott några posthorn där och jag har inte heller köppt växter på jättelänge,det ända nytt jag köppt till det ksret är 3 guppysar för ca 3 månader sen och och 2 äppelsnäckor…
Den är ju säkert några månader gammal, lillen. De är stora som ett sandkorn när de kläcks, så du kan ha missat den. Eller så följde den med på en äppelsnäcka :)
Haha coolt ifall den följde med på en äppelsnäcka,super bra och bekväm gratis stjus (stavning)
Det kanske finns fler,jag måste finkamma hela akvariet nu ;)
Nu har jag hittat en till,bara det inte bliv över befolkat med postisar nu ;)