Akvarium iFokus

Akvarium

Etikettförlossning-bb-barnkammare
Läst 1946 ggr
Sloj-border
0

Platy yngel :)

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

hej! parar sig Platy honan men en hane hela tiden (altså efter varje kull yngel)? :)

KerstinL
0
#1

Ja, och ibland så sparar hon mjölken så hon kan befrukta sig själv.. ; )

Kolla gärna in våran hemsida http://www.diamantens.cybersite.nu

Cool

Sloj-border
0
#2

okej:D men jag har 2 honor och 1 hane och honorna verkar inte vara "gravida"? men är dom det? :) hur många veckor/dagar tar det innan man ser skillnad? :)

flaxss
0
#3

är dom gravida så blir dom väldigt runda och man kan ibland se ynglen igenom fisken när det är dags.

för att ynglen ska klara sig så ska du ha mycket växter och gömställen i karet eller kan du sätta upp ett eget odlings kar på 30-40L där du låter honan föda i det, som sen där i kan ynglen växa upp i en bra miljö.

Sloj-border
0
#4

okej, jag har ett yngelkar ;)

Lovizaa
0
#5

Hur många liter är yngelkaret? (har glömt) xD

flaxss
0
#6

yngelkar gör du ju av vanliga kar. så du bestämmer ju själv litern på det.

men 10-30L är lagom för typ Platy i det odlingskaret(yngelkaret) så inreder man med växter,gömställen,doppvärmare och en yngelsäker pump. det är viktigt med mycket växter i yngel/odlings karet.

Denna kommentar har tagits bort.
Lovizaa
0
#8

#6 Om du svarade på mitt inlägg så frågade jag sloj-Border. Vi känner varandra irl och jag har glömt hur mkt liter hennes kar var. :)

Sloj-border
0
#9

jag har ett 12 L :) jag tänkte köpa luftpump till de :) det går väl bra elr? :)

Lovizaa
0
#10

#9 okej :P

flaxss
0
#11

jag är inte van vid sånt här forum utan att kunna citera, ja jag svarade dig,trodde du frågade allämnt.

flaxss
0
#12

ja dte funkar med doppvärmare och 12L.

Sloj-border
0
#13

#10 ;)

Lovizaa
0
#14

#11 Okej men det är lugnt. ;)

Sloj-border
0
#15

huhu aa ;D

flaxss
0
#16

menade inte doppvärmare utan syresten och luftpump.

Sloj-border
0
#17

okej :)