
Era kampfiskar =)
Hejsan! Jag hittade ingen sånhär tråd när jag sökte så då startar jag en ny..
Jag ska snart skaffa en Kampfisk-hane :D Och jag undrar om ni kan lägga in bilder på era läckra Kampisar ;) Så jag kan titta vad de finns för färger och sånt.

Putt
Ska leta i datorn i morgon och se om jag hittar nån bra bild.. ; )
Kolla gärna in våran hemsida http://www.diamantens.cybersite.nu


#2 Okej =)
Oh, jag vill också se massa bilder :D *putt*
Ta alltid ut lyckan i förskott, för om det skiter sig så har du i alla fall varit glad fram till dess /sussa08

Putt Putt =)
Vilekn snygging, Kerstin!! :O :)

#6 OH! Vilken fin! Såna finns de värkligen inte i djuraffären här… :( Dom typ bara grå =/ Men din var ju jätte fin! =)
Min nyaste hane har jag ingen bild på än, han är turkos åt det gröna hållet.. Jättevacker!!
Kolla gärna in våran hemsida http://www.diamantens.cybersite.nu

#8: Oh, en till snygging ;)
Bilder på den nya vill vi se, när du har fotat honom 

Jag ska kke skaffa en liten Äppelsnäcka också :) Så jag undrar om ni kan lägga in bilder på era äppelsnäckor i olika färger? :)


#13 Fy vilken fin form och vilken fin färg din hade! :O


#15 Snygg! ;D Jag ska nästan köpa en sån där imorgon =)
Här är min Kampfisk hona! 

#17 Fy vilken Snygg! Vad heter hon? :O Den var ju jätte fin för att vara en hona!
#18 Tack så mycket! :) Jag tror att det är en vanlig Kampfisk hona fast att hon är gul, som jag inte tror är så vanligt. ^-^


Alla har så snygga kamfiskar ;D Idag ska jag köpa en Kampfisk med lite neontetror =)
#21 Tänk på att köpa en Kampfisk som är med andra fiskar i djur affären annars kan de bli agresiva och dödsfall på neontetrona!
(inte så bra på att förklare men ingen som är ensam i en burk)
//Elinor http://skimmelochskack.blogg.se/
#22: Hon har köpt den nu och han var med andra fiskar i karet.
Av mina egna erfarenheter är det snarare tvärtom, tetrorna kan käka på kampfiskens fenor, kampisen har aldrig blivit agressiv mot tetrorna.

Japp! Nu har jag köpt "Snyggve" ni kanske vill se en bild på honom? Jag ska knäppa med mobilen så de blir nog ingen bra bildkvalite… Men jag ska lägga in bilder idag iaf =)
#24: Bilder, bilder! :D Vill se hur det blev med växterna också, ta några kort på hela akvariet också är du snäll :)

Nu lägger jag in massa bilder på mitt akvarium =) Så var berädd ^^






Han är skitsygg lina ;)
Någon kunnig, vad ärdet för växter vi fick tag i? :)

jag ska ta kort på min grannes blå kampis
#34 den med små, smala rödaktiga blad ser ut som en Hygrophila polysperma.. Den med större blad kan vara en Svärdsplanta av någon sort, t ex Echinodorus "ozelot". 
Kolla gärna in våran hemsida http://www.diamantens.cybersite.nu


#36 Tack för hjälpen! =)
Va fin han va:O och Akvariumet:D
//Elinor http://skimmelochskack.blogg.se/

#38 Tack =)

#40 Vilken fin färg han hade! =D

#40 Guud så fin, det är precis en såndär, med riktigt fyllig röd färg som jag vill haa<33
#41 tack, tycker själv han e super snygg, föll för honom och bara "den ska med mig hem", och så blev det XD
#42 ja, dom liksom lyser ju :D
Ang att man ska köpa sådana som simmar med andra fiskar i djuraffären. Jag har bara sett honor som fått simma med andra fiskar, alla hanar jag sett har simmat i små skålar (brukar tycka väldigt synd om dom för att burkarna/skålarna brukar vara i ungefär samma längd som de själva är)
Min kamphane
//GuUuLd,
-IE Photography-
Instagram: idaephoto, crumbleshamstery, salmonriver_shelties
En till bild, den är dock lite suddig.. ska försöka få en bra bild på honan också..
//GuUuLd,
-IE Photography-
Instagram: idaephoto, crumbleshamstery, salmonriver_shelties
Jag har hört att man inte ska ha pump när man har kampfiskhanar för att dom kan få svårt att simma då pga att de har så stora fenor, någon som vet något om detta?
Man kanske inte ska ha den så stark bara? :P Tycker man borde få en del kraft med stora fenor ^^
Ta alltid ut lyckan i förskott, för om det skiter sig så har du i alla fall varit glad fram till dess /sussa08
ot; Får man fota med blixt på fiskar?
Har alla honor bara korta fenor?

#49 Ja man får fota med blixt, Ja, alla honor har korta fenor ^^
Okej. ^^ Men då tror jag att jag ska köpa en hane? Om det funkar med dom fiskar jag tänkt köpa. :/ För jag gillar dom långa fenorna så mycket.. (a) och färgerna..! 
Då får du hålla tummarna för att han låter dina guppys fenor vara (om du skulle ha guppys i oxå..).
Kolla gärna in våran hemsida http://www.diamantens.cybersite.nu

Har inga guppys. ;) Men kan dom bita på mollyfiskars fenor med?
#53
Jag har guldbarber och de brukar vara väldigt pigga på att bita på fenor men mollysarnas fenor låter i allafall mina guldbarber bli.
Okej. ;) men om typ en fisk skulle bita på en annans fena och det försvinner lite av den, växer det ut igen då?
#55
Mina barber har "tuggat" på varandra och jag tror inte det växer ut på fenorna igen, dessutom är den bitande fisken antagligen på den utsatta fisken flera gånger
Okej. Men varför kan det inte växa ut? Även om ingen biter den igen. Jag menar, om man tex. får en biten fisk från affären, sen hemma blir den inte biten mer, tex.?
Fenorna kan växa ut igen men om den fenbitande fisken är kvar i akvariumet så lär fenorna inte växa ut.. man ska INTE ha fenbitande fiskar (tex barber, botior,kampfisk..) med fiskar som har långa fenor (tex Guppy, segelfensmolly, kampfisk…)
Kolla gärna in våran hemsida http://www.diamantens.cybersite.nu

Okej. :) hur stor risk är det att dom börjar bita på andra?
Det kan man aldrig veta i förväg.. har dom en gång börjat bita så fortsätter dom..
Kolla gärna in våran hemsida http://www.diamantens.cybersite.nu
