Namn förslag på Akvariebutik
Hej!
Vad är ett bra namn för en akvariebutik ?
Kom gärna med olika förslag =)
Hjälper en god vän som startar upp en ny akvarieaffär inom kort.

#0 varför inte efternamnet på kompisen ?
Vi hade en butik här i stan som hette Ströms Zoologiska. Ägaren hette Ström i efternamn :)
Mvh./ Draken
VENI VIDI VICI
Om ni öppnar en butik i Östersund så kan ni kalla den för vad ni vill. Ni kommer få monopol på marknaden.
Det viktiga för mig är att känna att jag kommer till expertis och bred kunskap. När jag går till en akvariebutik vill jag inte känna att jag kommer till en zoobutik som gör allt möjligt och som mest är fokuserad på pälsdjur men som av solidariska skäl har med några pliktskyldiga akvarier.
Personalen skall kännas som kompetent och helt nördig på sina egna specialområden… typ: "Aha du har frågor om vattenkemi då skall du prata med johanna, hon är helt insnöad på det"
Så namnet skall helst spegla en snäv nisch och expertis. Så det känns som att det inte går att välja något annat om man vill ha bäst tips eller produkter.

Akvarium Jämt?
(Ja, jag bor nära Göteborg och vet inte vad ni har för humor däruppe. 😉)
Olle

Fiskfjället?
Kanske kan passa på en akvarieaffär i Norrland, gärna med en logga med en fjälltopp och en fisk. 🙂
Olle
Aqua Paradise var ett namn jag kom på så här rakt upp och ner :)
Mvh./ Draken
VENI VIDI VICI