Akvarium iFokus

Akvarium

Etikettförlossning-bb-barnkammare
Läst 555 ggr
Sebastian0403
0

Platyyngel

Har nu en och en halv veckas Platy yngel ( lite osäker ) Dom är nu ca 1 cm När kan jag släppa tillbaka dom i akvariumet? Jag matar dom 3 gånger om dagen med krossat flingfoder Finns det något som typ ett växtschema?

[Justde_]
0
#1

Beror ju på vad du har för fiskar i det akvariet, allt som går in i munnen brukar ses som mat .

Draken
0
#2

Som ovan skriver, vad har du annars i karet ? Platy brukar kunna ta även sina egna yngel.

Om de får tillräckligt med mat och har bra miljö och temp i karet, så växer de ganska bra. Växtschema är omöjligt att ange. Det är många faktorer som spelar in (storlek på kar, temperatur, miljö etc.)

Mvh./ Draken

SKK ansluten uppfödare. Långhårig Chihuahua

Kennel Teiashis

Sebastian0403
0
#3

Dom bor i ett yngelakvarium som är 29 liter Tempen är 23 Dom får mat 3 gången om dan Och karet är 42x30x32 tror jag lite osäker? Och i stora karet går det 3 platys 2 fjärilsciklider Och 2 ancistrus

Draken
0
#4

Både de vuxna Platyna och Fjärilscikliderna kan äta upp ynglen.

Mvh./ Draken

SKK ansluten uppfödare. Långhårig Chihuahua

Kennel Teiashis

Sebastian0403
0
#5

Okej

Xseros
0
#6

Får ditt akvarium till 40 l utifrån måtten du angav. Är det det med fjärilarna och ancistrusen? I sådana fall är detta på tok för lite för båda dessa fiskar


Ljuset är snabbare än ljudet.
Det är därför de flesta människor verkar trevliga tills man hör vad de säger.

Sebastian0403
0
#7

Nej Ancistrus och fjärilarna går i ett 130 liters Och då är det inte dom måtten är lite osäker kan titta :)

Sebastian0403
0
#8

Yngel akvariumet är 40x24x29

Xseros
0
#9

aha förlåt för att jag missförstod dig


Ljuset är snabbare än ljudet.
Det är därför de flesta människor verkar trevliga tills man hör vad de säger.

Sebastian0403
0
#10

Inget problem, händer mig också ;)