Akvarium iFokus

Akvarium

Etikettallmänt
Läst 1210 ggr
Livandivan
0

Lysrörsarmatur??

Hej! Till mitt lite äldre akvarium har jag en "armatur " som håller två stycken mindre lampor eller led-lampor. Det funkar inte att sätta in ett akvarielysrör i den och undrar därför om man kan köpa en vanlig armatur från Jula t.e.x.? Jag har kollat lite men vill höra om någon vet om det funkar? :) Är det i så fall bättre att  köpa en T5 eller T8 hållare?

Med vänlig hälsning / Livandivan <3

mimåne
1
#1

Om du hittar en armatur som passar så fungerar det bra, då får du gärna berätta för mig sen :) t5 är bättre. Något som kan vara bra att tänka på är att kika ut vilka lysrör du vill ha, och vilken längd de finns i. Så köper du armaturen efter det.

Så att du inte står med en armatur som inga akvarielysrör passar till 😃

Medarbetare på akvariefisk ifokus

Livandivan
0
#2

Tack för svar Mimåne! :) Nu vet jag att det inte är någon fara med "vanlig" armatur från affär. Jag uppdaterar när det är fixat :)

Med vänlig hälsning / Livandivan <3

mimåne
0
#3

Det ser jag fram emot! :)

Medarbetare på akvariefisk ifokus