Akvarium iFokus

Akvarium

Etikett: allmänt
Läst 798 ggr
Aristarcos
0

Guppyn äter på svärdsplantan - och litet yngel

Jag har haft igång mitt akvarium ett kortare tag, hade i några få neoner i först, men köpte nu ett par guppys även två små yngel följde med, men ett blev uppätet under in koppningen till akvariet :/ glupska fiskar som äter sina artfränder! Men ett yngel lever än, men gömmer sig väl typ 90% av tiden ( det förstår jag med tanke på att ett yngel blev uppätet.

Men guppysarna går på svärdsplantan, som mår lite dåligt.. Bladen har tunnats ur och börjat bli bruna och lite nätiga så att säga, ska ta bort fler blad i morgon, men varför går guppysarna på och liksom äter på svärdsplantan ?

mimåne
0
#1

Guppys är inga egentliga växtätare men ibland gör även fisken undantag. Svärdsplantor är relativt robusta i bladen och hade det inte varit för att bladen blivit dåliga och mjuknat upp så tror jag inte att guppys hade kunnat rå på den.

Min tanke är att svärdsplantan har så pass hårda blad att dina fiskar kommer sluta äta på den om du får bukt med problemet varför den inte trivs.

Medarbetare på akvariefisk ifokus

Aristarcos
0
#2

Jag tror den fick en shock av det kalla vattnet :) då jag hällde i typ 4 gradigt vatten.

Hoppas den överlever och tar sig… men jag räknar inte med det. Jag köpte även senare sessiflora planta ( men visade sig vara skott utan rötter) fick i utbyte för sessifloran, en anubias istället som jag satte ner. Har ca 25-27 grader i akvariet, belysningen värmer upp en grad, under dagen, så jag har stängt av doppvärmaren då det närmar sig annars 28 grader på kvällen. Hoppas det inte gör så mycket att det varierar 2 grader under dygnet.

Ibland så kastar sig Guppy hanen ner mot den och duttar bakdelen av kroppen i Anubias plantan, ser rätt märkligt ut. När han inte har fullt upp att uppvakta honan,  som ibland hittar en fristad ett litet tag någonstans.

mimåne
0
#3

Skott av sessiliflora behöver inte ha rötter. Man tar skott genom att nypa av plantan på mitten och därför har skottet inte nödvändigtvis några rötter. De växer ut när man planterat ner skotten i bottenmaterialet.

Temperaturskiftningar är enligt min erfarenhet inte så bra. et kan ge upphov till en rad olika sjukdomar som t.ex vita prick. Försök att hitta någon stabilitet. 

När du beskriver guppyhanens beteende att "dyka ner mot plantan" så tolkar jag det som att han kliar sig. Bladen på anubiasplantan är relativt hårda och därför en bra plats att klia sig på. Händer det upprepade gånger så kan det vara så att hanen är sjuk. Guppys har väldigt lätt att få sjukdomar där de kliar sig.

Medarbetare på akvariefisk ifokus

Aristarcos
0
#4

Det jag menade ang sessifloran, är att de inte klarade sig, från djuraffären. Satte ner dem, men de tynade bort, en av 4 ser ut att ha lite färg, får se om den klarar sig..

Satte igång doppvärmaren igen då, satte in den på nästan 27 grader. så får vi se om tempen blir stabilare. Hoppas att inte hanen är sjuk, ska ha honom under uppsikt..Ändras inte tempen för er andra då belysningen är tänd ? Är rädd att det blir för varmt i akvariet, öppnar mat luckan också så att inte värmen stängs in.

mimåne
0
#5

Jag har haft akvarium i 14 år och aldrig har någon lampa avsedd för akvarium avgett någon sådan värme.

Medarbetare på akvariefisk ifokus

Aristarcos
0
#6

Hm, får nog byta lampan i morgon :)

Aristarcos
0
#7

Känns rätt surt att ev fått sjuka fiskar ifrån affären, men kommer att stå på mig i sådana fall och kräva fri medicin..

mimåne
0
#8

När det gäller guppys så dras de i princip alltid med sjukdomar. Jag skulle tippa på att de var i någorlunda bra skick i butiken men att omständigheterna kring en flytt utlöste ev. sjukdom. Det är hemskt vanligt på guppys att de blir sjuka när de kommer till nya akvarium. Ofta lever de inte längre än någon vecka. Folk köper dem och hoppas på att hinna få en omgång yngel innan de vuxna dör, ynglen har lite bättre chanser då de föds upp i akvarievattnet man vill hålla dem i. 

Eftersom att det är upp till köparen att hålla koll på information om dessa sönderavlade fiskar så tror jag tyvärr inte att du kan få någon ersättning om dina fiskar nu blivit sjuka.

Medarbetare på akvariefisk ifokus

Aristarcos
0
#9

Han har inte skrubbat sig så jag sett något mer så hoppas det bara var tillfälligt!

mimåne
0
#10

Det låter bra. Ett tips är att läsa på om olika krämpor som är vanliga bland guppys, som t.ex fenklibb.

Medarbetare på akvariefisk ifokus

Aristarcos
1
#11

Har hittat listan på Guppy föreningens hemsida redan i helgen!