Kampfisk
Hej, har tänkt skaffa mig en Kampfisk. Och har lite frågor då jag vill att den ska må så bra om möjligt. Ska köpa ett akvarium som rymmer 40 liter. Vill helst ha den själv förutom några sandsnäckor och undrar om det är bäst att köpa en hane eller hona i såna fall.
Vilken pump och filter ska man köpa och vad ska man ha för inredning?
// jennifer
Köp ett akvarium paket, det blir billigast. Jag rekommenderar att du köper till en strömbrytare om det inte kommer med :) glöm inte doppvärmare. Skaffa många växter och helst någon flytväxt också ^^
Okej, tack för svaret! :)
// jennifer
Det bästa är att köpa ett akvariumpaket, med en pump som det går att reglera utblåset på. Mycket växter och rötter så att kampisen får många gömställen, flytväxter är också bra eftersom dom gillar att bygga skumbo. Om du ska ha hane eller hona väljer du själv, jag föredrar hanar :) De gillar när temperaturen är ca 27-29 grader. Lycka till! :)
okej, tack ska leta efter ett bra akvarium paket och växter :)
// jennifer