Akvarium iFokus

Akvarium

Etikett: reptilhörnan
Läst 7302 ggr
wille_wille
0

Crystal red och black räka tillsammans?

Hej!

Nu är det dags för ett till akvarium😃

I det hade jag tänkt att ha crystal red och crystal black räka men jag blev lite osäker på om dom går att ha tillsammans?

Någon stans har jag läst att det går och att avkomman antingen blir röd eller svart och någon annanstans läste jag att det inte går bra.

Tanken var då att ha crystal räkor, blåa posthorn och en Kampfisk eller guppys.

Jag har läst någon stans också att kampfiskarna gillar att äta räkorna så det är därför jag är lite osäker, har redan guppys i ett annat akvarium som jag kan flytta över och ha kampfisken där då 🙂

Så vad säger ni, hur skulle ni göra?

Och så har jag en till fråga, vad är rimligt pris för en sådan räka?

PS. har ni blåa posthorn ni vill säga så får ni gärna PM:a mig.

Hälsningar Wille, medarbetare på akvarieräkor och fjäderfä.

xanna
0
#1

Hej!

Det finns många olika åsikter huruvida man får blanda eller inte.

Min åsikt är att det är synd att blanda om du har köpt av en "ren stam" som odlats under lång tid för att få en perfekt renhet. Då kanske du också betalar mellan 100:- till 600:- för dem och du själv kanske känner att du vill fortsätta att hålla avkommorna rena. (Då brukar man inte heller vilja ha guppu, eller andra fiskar som riskerar att äta upp de dyrbara räklingarna.)

Köper du däremot lite billigare räkor(30-80 kronorsklassen), trevliga räkor som fortfarande är supersnygga, men avlade utan något egentligt mål, så kan du låta dem gå som du vill. Får du sedan red crystal, black, crystal eller brown crystal av dem, så är det jättekul. Får du dessutom ett överflöd så är de fortfarande lätta att sälja.

wille_wille
0
#2

100-800kr st har jag inte råd att betala för räkorna så det blir några modell billigare :) Jag har sett bilder där dom har både och o det ser rätt fint ut men jag ska kolla på djuraffären om dom är renodlade, isåfall kör jag på bara black :)

Hälsningar Wille, medarbetare på akvarieräkor och fjäderfä.

[dynamitella]
1
#3

Din plan låter mycket bra :)

Jag har alltid alla crystals tillsammans. Även snowwhite mitt i blandningen. Så länge man "ändå är hobbyodlare" så spelar det ingen roll. Även mycket kända och framgångsrika odlare har dem tillsammans. Det beror ju på vad man vill odla på.

Vissa vill ha PRL (pure red line) och vissa bryr sig inte. Avkomman blir ju ändå röd eller svart. Ibland (1 av 100) kommer en brownie. Alltså en brunaktig. Men de går också att sälja, så det gör inget.

Tänk på bara att svart är aningen mer dominant än rött, så om du har för många svarta kan dessa ta över efter några generationer.

Rimligt pris för "skiträkor" av denna typ är ca 15-20 kronor styck. Det är verkligen den lägsta graden (C).

Sen har vi B och A, som man kan få för mellan 20 och 35 kronor styck. Dessa rekommenderar jag, då färgen är fin och räkorna är "billiga nog" för att ha råd.

wille_wille
0
#4

Okej, så skulle 7 röda och 3 svarta bli bra för att de svarta inte ska ta över?

Får kolla vad han hade för graderingar där och hur mycket dom kostar.

Borde jag låta kampfisken gå med crystal räkorna eller körsbären?

Hälsningar Wille, medarbetare på akvarieräkor och fjäderfä.

[dynamitella]
1
#5

#4

Det är ingen fara i första generationen, utan först efter kanske 3-4 generationer. Det är bara att sälja av de svarta ungarna sen.

Så välj du det antalet av varje färg som du tycket blir finast att titta på!

Hur snäll är kampfisken, och vilka räkor är du mest rädd om? Uppenbarligen finns risken att räkorna blir dödade, eller i varje fall att ungarna blir mat.

wille_wille
0
#6

Jag har inte köpt kampisen än :P Men det blir nog crystal räkorna jag är mest rädd om då.

Hälsningar Wille, medarbetare på akvarieräkor och fjäderfä.

wille_wille
0
#7

Var hos djuraffären med räkorna igår och kollade. Det var graderingarna C, B och A han hade på CR, några CB hade han inte. Eftersom han själv inte hade någon koll på graderingar så kostar dom 30kr/st, köper man 10 eller fler får man dom för 25kr/st :) Akvariet är beställt nu också, blev ett zoolux 30L som jag skulle få betala 550kr för :D

Hälsningar Wille, medarbetare på akvarieräkor och fjäderfä.

xanna
0
#8

Helt ok pris! :D

wille_wille
0
#9

#8

Visst var det!

Lönar sig att vara stammkund😃

Hälsningar Wille, medarbetare på akvarieräkor och fjäderfä.

botia
0
#10

Skulle vilja köpa lite räkor med stark färg på billigt i Eskilstuna.(denna stad har otroligt sällan några annonser om räkor)Det kanske är fel forum detta.Men jag provar.hans.fraas@tele2.se

[dynamitella]
2
#11

#10

Du får skriva en egen tråd om det då. Inte i en befintlig som handlar om något helt annat :)

Skapa en ny tråd med överskriften "(K) 24/8 Räkor". I tråden måste det stå var du bor och vad du letar efter :) Lycka till.