Akvarium iFokus

Akvarium

Etikettallmänt
Läst 2748 ggr
CaptainBunchie
0

Cyano?

Ser ut som om ett av mina 40L har blivit helt invaderat med cyano. Som en grön mossa som äter upp all min sand och mina växter. :(

Testade att mörklägga det i typ 3 dagar, men blev ingen skillnad.
Kan det vara ljuset som påverkar då vi har just nu i 2 st 11w lågenergilampor?

Såg att physa skulle käka det, men verkar ju lite… kört.
Annars blir det väl att starta om hela skiten, om det hjälper. ><

//CaptainBunchie (fd. BlossaTossa)        _
http://bunchiesphoto.weebly.com/
_

[Bert10]1
0
#1

General Tonic tar  död på cyano har använt detta med stor framgång🙂

CaptainBunchie
0
#2

Låter bra, men hur gör man med fiskar och vatten sen?
Och vart hittar hittar man det?

//CaptainBunchie (fd. BlossaTossa)        _
http://bunchiesphoto.weebly.com/
_

[Bert10]1
0
#3

Man doserar detta i vattnet med fiskar och vatten i,det tar tyvärr även död på floran i filtret så  man får göra ren filtermassan i filtret efter att kuren med General Tonic är klar.

Bör finnas i din akvariebutik.

Är egentligen en medecin för fiskar men fungerar väldigt bra mot cyano.

[Bert10]1
0
#4

Sök på Gubbero Zoo där kan du beställa och få det hemskickat.

annaelfie
0
#5

GUD vad bra att jag läste denna tråd! har samma problem, har frågat om hjälp här tidigare men ej fått svar! Håller mina tummar för att detta fungerar, en gång för alla :)

CaptainBunchie
0
#6

"Medicin för tropiska akvariefiskar för behandling av bakterieinfektioner, sjukdomar förorsakade av parasiter, svampangrepp och förebyggande mot sår. * högaktiv, bred kombination av verksamma ämnen * hjälper vid alla slags sår och fenröta * vid sakkunnig användning skadas inte vattenväxter och filterbakterier"

Skadar väl inte att ha hemma antar jag. Men hur mycket doserar man om man bara vill ha väck cyanon?
Ska kika om någon av djuraffärerna här har det hemma, annars får man väl beställa.

//CaptainBunchie (fd. BlossaTossa)        _
http://bunchiesphoto.weebly.com/
_

[Bert10]1
0
#7

#5

Det fungerar :)

[Bert10]1
0
#8

#6

Jag doserade enligt vad som står på flaskan,enligt min akvariahandlare kan man dock dosera hälften av styrkan mot cyano men jag körde för fullt.

annaelfie
0
#9

blir att köpa imorgon då!

murffi
0
#10

happy life algin extra fungerar jätte bra och är snäll mot fiskar o växter fungerade jättebra för mig

CaptainBunchie
0
#11

Hm, ska kika på det med.

//CaptainBunchie (fd. BlossaTossa)        _
http://bunchiesphoto.weebly.com/
_

oh-la
0
#12

testa med att släcka ner hela akvariet innan ni börjar meckla med gifter :) cyano är otroligt beroende av ljus för att klara sig, det är ju en bakterie, men beter sig som en växt. till skillnad från alger släpper den från sitt underlag för att ge sig ut och leta efter ljus om det blir mörkt, vilket resulterar i att man helt enkelt filtrerar bort dem. i filtret finns sällan ljus, så är dör dem tillslut bort. börja med att släcka ner, och gärna täcka akvariet i 4-5 dagar. tänd, och vid minsta tecken på att de kommer tillbaks, släck igen i några dagar. mycket bättre än diverse bakteriedödare, som också nollar filtret och riskerar att ni står med en ordentlig nitritspik om några veckor.

CaptainBunchie
0
#13

#12 Jo men då behöver jag först bort med fiskarna, hm.

//CaptainBunchie (fd. BlossaTossa)        _
http://bunchiesphoto.weebly.com/
_

MagArne
0
#14

Cyano gillar inte höga halter av nitrat så göda med kaliumnitrat (KNO3) som finns i PMDD skulle kunna vara ett alternativ.

Håller själv på att laborera lite men inte kommit så långt i mina tester så jag kan bekräfta om det verkligen fungerar.

oh-la
0
#15

#13, fiskarna klarar 5 dagar utan ljus. dom är inte beroende av det på samma vis, så det behöver du inte oroa dig för alls.

CaptainBunchie
0
#16

#15 Nja, tänker mer att de blir jobbigt att mata osv.
De är ju ändå omplaceringsfiskar som jag försöker "göra mig av med" pga. akvariestorleken.

//CaptainBunchie (fd. BlossaTossa)        _
http://bunchiesphoto.weebly.com/
_

oh-la
0
#17

mata som vanligt, eventuellt lite mindre. det behöver alltså inte vara hel bäckmörkt hela tiden. släck ner lampan och täck med en handduk eller ett påslakan eller vad du nu har. lyft undan när du matar.