Akvarium iFokus

Akvarium

Etikettot-offtopic-och-lekar
Läst 789 ggr
Dustmonkey
0

Posta posthornsägg?

Jag undrar om det är möjligt att kunna skicka posthornssnäckas ägg? Att man plockar några blad som har ägg på och skickar dom med posten? Jag funderar att testa det men vet inte att det är möjligt. Jag har själv plockat upp blad som har ägg på och lagt dom i ett glas, dagar senare har jag sett mini postisar… Är detta möjligt? Hur stor är risken att dom dör? Bara en tanke.

La vida es hermosa cuando tienes motivo para sonrier y sentirte feliz <3

[dynamitella]
0
#1

Chansen är lagom hög för att testa :) Men se till att ha dem helt täckta i vatten när de skickas, och om det är mindre än 10 plusgrader, använd heatpack.

-Cissi-
0
#2

Du kan ju testa :P men jag skulle nog posta dom i vatten och inte fuktig bomull som med vuxna

Medarbetare på Chinesecrested ifokus. What is it that love does to a woman? Without she only sleeps: with it alone, she lives .

Dustmonkey
0
#3

Ok:) några länkar/ideer som jag kan få som visar det bästa sättet att skicka dom? Snusdosa kan uteslutas då ingen i min omgivning snusar :).

La vida es hermosa cuando tienes motivo para sonrier y sentirte feliz <3

Dustmonkey
0
#4

http://www.coolstuff.se/Varmepasar, funkar dessa? Googlade heatpack o såg i andra länkar denna produkt.

La vida es hermosa cuando tienes motivo para sonrier y sentirte feliz <3

[dynamitella]
0
Kiyona
0
#6

Intressant 🙂 Säg hur det går! :P

Snöfall - Caught between what happened and what could never be

Gilla Snöfalls Djuringar på facebook!.

**Snöfalls Lejonhuvade Dvärgvädurar har upphört förtillfället men återkommer efter att alla studier är klara och körkort är fixat! **

**Mvh//Andrea **

Dustmonkey
0
#7

Ska hålla er uppdaterad :) jag ska klura ut att kunna skicka dom på bästa sättet.

La vida es hermosa cuando tienes motivo para sonrier y sentirte feliz <3

xanna
0
#8

Gå in i ostbutiken och köp en förpackning goda kex/småknäcken, en hårdost, en blåmögel och en kittost. Där brukar de ha små lyxiga marmeladburkar som passar ypperligt till en liten ostskiva för två.

Spara burkarna efter varje fredag och skicka posthornsäggen i. 😂