Mat till fiskar!
Kan man ge färdig köpt skagenröra eller kräftstjärtsröra till platys , guppys , silvermolly och yngel ?
ingen som vet ?
Nej, nej och nej. Där är ju tillsatser. Du kommer med säkerhet ha ihjäl fiskarna.
Endast råa eller kokta havsdjur går bra, helt rena utan någon form av tillsats. Exempelvis krabbkött på burk, torsk eller färdigskalade räkor.
funkar det om man sköljer rent kräftstjärten från all sås osv ?
#3
Nej. Jag hade inte gjort det. Fiskar ska inte ha i sig lök och peppar och liknande substanser. Att du ens tänker tanken skrämmer mig faktiskt lite. Har du gett dem något annat konstigt? :D
haha ok ! ne jag har en hel hög med skagen och kräftstjärts röra som blev över från ett kalas kändes dumt att slänga ut allt då jag vet att jag inte kommer äta upp det.. har hört lite om att man kunde göra egen '' räkmix'' till fiskarna …haha ne fling foder och en halv vegetabilisk sjunkande kaka då och då … haha stackars små liv ingen varierad kost där inte .. ;)
Okej :)
Ja, nej. Med räkmix menar man att man tar exempelvis 200 gram räkor, 200 gram torsk och 100 gram ärtor och mixar ihop och sätter in i frysen. Däri kan man mosa ner spirulina eller liknande också. Men absolut inga "mänskliga" tillsatser för smak :)
Du kan ju göra det om det är något som låter lockande. Mycket enkelt och smidigt.
Då ska jag prova det! Tur jag fråga innan jag slängde ner en klick skagenröra i akvariet.. då hade jag väl förmodligen inte haft en fisk levande i morgon 😐
Jag har multivitamin brustablett med sitrus smak i min räkmix, matat med över 1 år … fast det är väl säkert farligt på nått sätt 🙂
där ser man ! :) vad har du för fiskar ?
Jag har malawi, måste ju ha i nån vätska alla fall när man mixar så det inte segar ihop, då tar jag brus vatten 🙂
#10
Varför stoppar du citrus i räkmixen?
#11 Alltså det är multivitamin brus tablett, som jag stoppar i istället för att köpa multivitamin droppar. Är smaken på tabletterna som heter "Sitrus". Jag löser upp dem i lite vatten som jag sedan häller i när jag "mixar".
Är alltså inte frukten "citrus" utan smaken "sitrus", så var inge stavfel 🙂
#12
Länka gärna :) Sitrus är inget jag hittar.
Smaken "sitrus" smakar apelsin eller citron, yes?
#13 Ja typ apelsin, antagligen får det väl inte heta citrus för det bara är tillsatser som skapar smaken 🙂
#14
Ja, men det är ju det jag menar :) Om det inte finns något nyttigt med speciellt denna tablett, men det kan mycket väl vara farligt, varför använda det?
Jag hade aldrig vågat, kan jag säga.
#15 alltså det är ju vitaminer i dem, har aldrig reflekterat över vilken smak det är förrän nu 🙂
Och som sagt har matat med det länge, jag är väl modigare än dig 😉
Aja, funkar det så funkar det.
haha vadå modigare än mig ?
#18 Haha näe, än dynamitella 🙂
hon: "Jag hade aldrig vågat, kan jag säga."
jag: "jag är väl modigare än dig"
… va väl mer på skämt 🙂
jaha fel av mig hann inte se era komentarer trodde du skrev till mig ;)