Önskemål om fiskart-tråd?
Finns det önskemål om en liknande tråd som med snäckorna, fast för fiskarter? tråden lär ju bli oändlig och aldrig sluta fyllas på. Men det kanske vore bra för inspiration lite snabbt om man är sugen på nya fiskar.
Jag vill ha minst 10 "ja" här innan jag lägger ner tid på det (eller gilla tråden) :) Annars struntar vi i det.
ja
Jag tycker oxå det verkar vara bra ide! Skulle det inte gå att göra flera trådar för att inte få dom så extremt långa och överfulla? Typ en för lätta fiskar, en för medelsvåra osv?
Hälsningar Wille, medarbetare på akvarieräkor och fjäderfä.
#2
Bra idé.
#3 Tack! Jag hjälper gärna till och letar fakta om du vill ha hjälp :)
Hälsningar Wille, medarbetare på akvarieräkor och fjäderfä.
Jättesnällt :)
Vad ska vi ha för kriterier att svara på? Typ som snäckorna?
Namn:
Latinskt namn:
PH:
Temperatur:
Tillgänglighet:
Färger:
Storlek:
Svårighetsgrad:
Minsta volym:
Lynne:
Odling:
#2 eller för varje "art" t.ex en för ciklider en för karpar osv
#0 ja
#5 Jag skulle gärna lägga till: - känsliga för dålig vattenkvalitet. - rekommenderad akvariestorlek. - vill vara i stimm eller ensam? - agressiv mot andra fiskar?
Hälsningar Wille, medarbetare på akvarieräkor och fjäderfä.
Jag kan också hjälpa till att leta lite info
Ja =)
#7
1. Det ingår i svårighetsgrad :) Det är när fisken är känslig för vattenparametrarna.
2. Minsta volym.
3. Minsta antal.
4. Lynne.
:)
Exempel.
Namn: Neontetra.
Latinskt namn: Paracheirodon innesi
PH 5.5-7.5
Temperatur: 22-26 grader
Tillgänglighet: Mycket vanlig
Färger: Standardfärg. Blå/vit/röd
Storlek: 3-5 cm
Svårighetsgrad: Mycket enkel
Minsta volym: 45 liter
Minsta antal individer: 10 st
Lynne: Mycket fredlig och lugn
Odling: Svårodlad romspridare.
Övrigt: Allätare. Gillar svartvatten.
5# föda
#11 Verkar bra :)
Hälsningar Wille, medarbetare på akvarieräkor och fjäderfä.
JA! :D det skulle jag tycka var jättebra! blir så förvirrad av alla dessa fiskar haha, hur stort de ska ha och vilka fiskar som kan gå ihop.. osv. så ett jättestort JA från mig :D
#12
Poängen var att informationen skulle vara kort och väsentlig :) Föda kan man skriva under övrigt ifall det är endast en herbivor eller carnivor. Annars antar man att alla är omnivorer :)
Tycker som #6 isåfall att det borde vara uppdelat efter Ciklider, levandefödare, malar, tetror osv. annars kommer det blir rörigt tror jag.
//GuUuLd,
-IE Photography-
Instagram: idaephoto, crumbleshamstery, salmonriver_shelties
Och gör det som en artikel, blir jobbigt om det kommer massa kommentarer mellan beskrivningarna. Fast då kanske det inte går att lägga in eftersom? :/
-Rasmus 🌈
Jag kan ta en tråd kategori, eller är tanken att du (dynamitella) ska göra alla?
Isf kan jag göra en monsterfiskar/rov fiskar tråd
Det blir 'kladdigt' med vanligt text och prat mellan varje. Skulle man inte kunna fråga de som äger iFokus om de har en bra ide? T ex ett bibliotek över fiskar och snäckor. Att man lägger in data-info på fisk och sedan använder förhoppningsvis egna bilder för man får ju inte använda andras bilder.
Håller med #19 att kanske tråden på något sätt ska hållas låst så det bara blir fakta och inte massa frågor emellan? Annars väldigt bra ide!
Ja
Ja, en jättebra ide! :)
Idén är trådar :) På så sätt kan jag och vem som helst i forumet uppfatera.
Tänkte att det kunde vara lite "Dagens fisk" över det :)
Tänkte be Guuuld om att sponsra oss med lite information om malar, och theraposa om monsterfiskar. Om ni vill. Har någon annan en "expertis" får de mer än gärna komma fram och dela med sig. Jag är verkligen inte allvetande.
Vem som helst får lov att lägga upp nya arter i trådarna, så länge ni följer "mallen" som läggs ut längst upp :) Men se till att informationen är korrekt bara, så att folk inte "lär sig fel från början"
Här är min tankegång. Ca 6-7 trådar skapas. Alla med samma överskrift men med kategorin för fiskarna. Exempelvis som här under. Har någon annan förslag så SÄG TILL :)
"Lexikon - Levandefödare"
"Lexikon - Tetror/rasboror/barber"
Förslag på kategorier från mig:
1. Tandkarpar (levandefödare, killis etc)
2. Småfisk (rasboror, tetror, barber, övrigt "smått").
3. Malar & algätare
4. Ciklider (samtliga)
5. Karpfiskar (laxkarpar och karpliknande inkluderat)
6. Övriga fiskar (ALLT annat! Vissa kanske passar i en av de kategorierna ovan, men är lite konstig. Dessa kan sättas i Övrigt).
#23 Kanske att man ska dela på Afrikanska och syd/mellan amerikanska ciklider? så dom får varsin grupp.. dom skiljer ju sig rätt mycket. :)
-Rasmus 🌈
#24
Jag vill helst ha allt i en enda fet tråd. Egentligen bara med en bild och namnet. Kanske en länk.
Ciklider som ciklider. Det är inget "zoopets artbeskrivning" utan inspiration.
Så nej, jag känner inte orken för det. :(
Och att man gör en som heter ''tandkarpar'' där både killis och levandefödare får plats. Lär ju inte bli allt för överfullt i levandefödare. :)
-Rasmus 🌈
#25 Förstår. :)
-Rasmus 🌈
#26
Bra idé!
Hoppas du inte känner att jag är elak som bara säger nej. Jag känner plötsligt som att jag och många andra här har massvis med jobb framför oss :)
Labyrintfiskar? ska dom få en egen eller ska dom räknas till någon annan?
-Rasmus 🌈
#28 Nejdå, skrev bara det som dök upp i huvet. :D
-Rasmus 🌈
Jag kan säkert bidra med mina Malawiciklidkunskaper och ciklider överhuvudtaget om det skulle behövas :)
/Elin
Sajtvärd på Ragdoll ifokus
#28
dynamitella och ni andra som gärna skulle vilja hjälpa till så gör INTE det för det blir ofantligt mkt jobb och det finns ju en bra sida på zoopet. Tycker fortfarande dock att sniglar och snäckor ska finnas kvar och utveckla det istället. Hade varit fint om man kunde ta bort alla kommenterar på den tråden och *host* berömmelser från oss andra. ;)
#32 Hmm, men om fisk blir förmycke så känner jag att en bra räk tråd kan skapas? För där är de välldigt spridd information om man letar på internett.
men på zoopet kan man inte se alla fiskarter om man inte är guldmedlem? inte jag iallafall.
så jag tycker det här är en grymt bra idé.
#33 De vanligaste räkarterna finns det mycket bra info om redan. Det är bara gå in på redbee, de artiklarna är skrivna av de mest kunniga i sverige.
//GuUuLd,
-IE Photography-
Instagram: idaephoto, crumbleshamstery, salmonriver_shelties
#35 Aha, jag har inte kollat där. Måste man vara medlem?
#36 Näe det tror jag inte :)
//GuUuLd,
-IE Photography-
Instagram: idaephoto, crumbleshamstery, salmonriver_shelties
25# Jag tycker egentligen att det räcker med en bild, namn, latinska namn och kanske en länk för då kan man ju se hur den ser ut och sen kanske det latinska namnet kan vara bra för att det ska bli lättare att söka fakta själv.
Då tycker jag att man hade kunnat ha allt i en jättestor tråd, + att det hade blivit mindre jobb.
Exempel.
Namn: Dvärggurami
Latinskt namn: Colisa lalia
Övrigt: Finns även helt i röd eller i blå
**ZOOPET SKRIVER SÅ HÄR PÅ DERAS HEMSIDA:
**Du har tillgång till samtliga Zoopets artbeskrivningar på fiskar, växter och skaldjur (idag mer än 1.500 st totalt) + dessutom tillkommer minst en ny artbeskrivning var tredje dygn. Ej Gold- medlemmar har ”enbart” tillgång till ca. 600 st.
Om någon känner för det så kan jag isntallera valfritt CMS (Wordpress eller joomla) på servern och sedan får personen inloggningsuppgifter för att skapa en egen infosida/bildsida.
Jag kan erbjuda gratis upp till 50 GB utrymme.
Jag känner också att det blir alldeles för mycket.
Bild+namn+övrigt räcker fint.
Eventuell länk till zoopet eller annan sida också om man så önskar.
Jag vill inte lägga ner hundratals timmar på det, utan helt enkelt agera inspiration bara för folk som har hjärntorka på vad för fiskar som finns :) Och för folk som är lite halvkassa på att söka information själva.