[pump]
Jag har köpt en Aqua-Flow 400 och nu kommer inte jag ihåg vad hon sa på djuraffären hur den skulle sitta på för vis
men har man pumpen en bit ovan för vattnet med armen som det är en massa småhål i också petar ut ovanför vattnet då verkar det funka bra de kommer vatten ur de små hålen och rakt ner i vattnet så det blir bubblor/syre,men har hela pumpen under vattnet då händer ingen ting det rör sig knappt,så jag måste väl ha gjort rätt,,känns lite pinsamt att fråga
skickar med en bild !
76 har läst men ingen kommentar ens,
Alldeles rätt. Utblåset/armen som blåser ut vatten, ska vara i linje med ytan eller precis över :) Så att det blir lite ytrörelse.
ok men det blir bra mycket syre bubblor i vattnet ,ska försöka fota i morgon
Jag tycker det är bäst att ha röret strax under vattenytan vinklad snett uppåt så att vattnet blir krusat

# 3 vill bara säga att de inte bubblor som är syre , man tänker luftpumpen gör syre även , syre blandas i vattnet med en bra cirkulation och ytan rörelse ,,,
ok,men jag trodde att de var syre i bubblorna
det har jag alltid trott, men ok vid nästa vattenbyte ska jag fixa så att det kommer strax under vattenytan
westblom: Det är bra om du har den lite under så ytan har en fin och stabil rörelse hela tiden. Då syresätters vattnet! Själv har jag de utblåsen på kortsidan så den har en bra väg att cirkulera, dock vet jag att många sätter det på långsidan, varför vet jag inte riktigt.
förstora bilden så ser man pumpen bättre