Upphittad sködpadda
Fick precis ett samtal från min kusin.. Dom hade tydligen hittat en vattensköldpadda i ån som rinner förbi där min farmor och farfar bor..
Just nu försöker dom få tag i den.. så vi vet inte ännu exakt vad för art det är.. Antagligen är det någon som inte velat ha den kvar och dumpat den..
Dom har ringt till polisen och hört vad dom ska göra.. Men polisen hänvisade dom till Arken Zoo (?!).
Sa att jag ska fundera på saken och att jag kanske kan ta mig ann den tills vi hittar ett permanent hem eller ägaren? Eller så lämnar vi den hos arken?
Den var ca 20 cm över skalet.. så ganska stor med andra ord. Om jag beslutar mig för att ta den.. hur stort akvarium bör den ha? Jag har ingen erfarenhet alls av vattensköldpaddor så alla tips är välkomna!
Tack för tipset! Jag letade först efter "sköldpadda.ifokus" eller något liknande.. TÄnkte inte på reptil xD
Om du går in på Sjv.se och letar upp "L80" så kommer det upp ett dokument med alla lagar och bestämmelser angående sällskapsdjur. Däri står det även hur stort sköldpaddor ska ha och vilka lagar som gäller. Sköldpaddor ska ha 2/3 vattendel och 1/3 landdel som måste vara stor nog att ligga på - tror det finns minimått på sjv att hitta. De behöver ganska djupt vatten för att kunna simma och landdelen ska slutta neråt så att sköldpaddan kan klättra upp på land.
Sköldpaddor behöver både kött och grönt, och dessutom kalk. Man kan mata med zophobas - det är uppskattat :) Men vitaminrika grönsaker behövs också. Tror du får mer svar på reptilforumet :)
Jag tycker förresten det är konstigt att polisen hänvisade till Arkens zoo. Vad jag vet ska polisen kontakta omplaceringshem som kan hämta sköldpaddan. Men det är kanske mest när det har med misskötsel av djur att göra. Vet inte om et djuraffär skulle vilja ta emot ett djur som är vuxet och dessutom kommer utifrån. Men testa runt lite, och kolla på omplaceringshem om du inte skulle vilja behålla honom :) Lycka till!
Reptomin matade jag min med som tillskott ca 3 gånger i veckan. Varvade med fisk/musslor/bläckfisk/räkor/grönsaker också och kalktillskott. Själva vattendelen ska vara minst lika djupt som skalets längd. En annan sak som är väldigt viktigt är belysning(uv b lampa). Del för att kunna torka och del för att lunna bygga upp skalet. För mer läsning kan jag rekommendera följande artiklar: http://tortoisetrust.org/articles/aquaticdiet.htm http://tortoisetrust.org/articles/aquatic.html
Hur har det gått?
Tack så mycket för alla tips! FIck precis reda på att de lyckats fånga in sköldpaddan.. Den är tydligen VÄLDIGT stor.. dom hade fått upp den på en kratta igår och krattan hade nästan gett vika xD
´Är för tillfället 60 mil bort så har inte varit och kollat på den.. Väntar dock på mms.. Postar bilden här sen :)
Har även bestlutat mig för att inte behålla den själv.. BOr i en 1a med 2 katter och ett litet akvarium och ett så pass stort kar som paddan behöver får inte plats :( Dock har kusinen fått tag på någon i närheten som kan tänka sig att ta sköldpaddan. Så det ordnar sig nog ändå.
Ang. polisens råd att höra av sig till arken - Vad jag har förstått så är polisen inte så pigg på att ta hand om hittedjur.. :(
Hjälp! Vem är så grym att de släpper ut en så stor? Ush för sånt folk! Men skönt att den förmodligen har ett hem snart!
Ska bli roligt att få se en bild på den. Hoppas den kommer få det bra. 
Åh, vilken skönhet!!
Gulbuk?
Tycker det ser ut som en reeves.
Sööt:)
Reeves? Jag måste googla. Känner bara till gulbuk, rödbuk (heter den så?) och treköl.. Ingen sköldpadds kunnig människa inte. 
reeves är det rätta namnet på treköl
*hahaha* Vad dum jag känner mig nu!! 
Tycker de är välldigt konstigt att polisen hänvisar till en djur butik då de inte får ta emot djur hur som hällst. De du kan göra är att ta lägga ut en anons och hoppas att någon vill ha den, eller höra av dig till ett djur pansonat eller djurhem
Hej igen allihopa!
Tänkte bara informera om att tjejen som i början kunde ta den ångrade sig när hon såg hur stor den var.
Det ordnades dock så att den istället får mellanlanda på Ultuna (Sveriges Lantbruksuniversitet) för en hälsokontroll.. sedan en tid i karantän för att slutligen få flytta in på Furuviks Djurpark! :D
Kunde inte ha blivit bättre!
Åh så skönt att höra!
Men vad bra!! Vilken tur den rackarn har. 