Akvarium iFokus

Akvarium

Etikettallmänt
Läst 618 ggr
jonnson
0

Omorganisation i karen

Har nyligen köpt 2 nya kar, ett 86 liters och ett 54 liters. Kommer tillfället ha några slöjstjärtar i det större och ett dvärgguramipar i det mindre. Tanken är att jag ska göra mig av med vasen/skålen som räkorna bor i. Och då är frågan, ska dom gå ihop med guramisarna eller slöjstjärtarna, eller möjligtvis kampfisken jag snart kommer köpa?

Skurtrasan
0
#1

slöjstjärtarna avråder jag dig från att ha räkor med guramina vetifaroa men inte slöjstjärtarna då blire fisk mat av dem stackars räkorna:P

Livet i varje Andetag

[dynamitella]
0
#2

Slöjstjärtar, i 86 liter?

Absolut minimum är 120 liter, med endast 2 slöjstjärtar. Helst ska de ha 2-300 liter och vara 4-5 stycken.

http://www.zoopet.com/fiskar/fisk.php?NR=1203

Och nej. Räkor och fisk passar inte bra ihop. Vuxna räkor och småfisk (snälla kampfiskar och små, små guramisar, kan gå). Men alla räklingar och ung-räkor ryker.