Akvarium iFokus

Akvarium

Etikettförlossning-bb-barnkammare
Läst 1642 ggr
SofiaBlomberg
0

Korsning?

Jag har dalmatinermolly. segelfensmolly och Black molly i mitt kar, dom parar sig hej vilt med dom andra sorterna, Gör det något? Bli avkommorna sterila ( om det blir några) annars kanske det blir fina blandningar =)

MVH Sofia

Medarbetare Akvariefisk.ifokus

KerstinL
0
#1

Alla Molly´s är samma sort, bara framodlade varianter.. Dom kommer korsa sig hur som helst, en del blir sterila och andra inte, vad det beror på har jag ingen aning.. Arter där man odlat fram segelfena är risken för sterilitet högre och det är svårare att få upp ynglen i vuxen storlek..

Kolla gärna in våran hemsida http://www.diamantens.cybersite.nu

Cool

SofiaBlomberg
0
#2

Ok så det kan bli en liten surprise med andra ord =)

MVH Sofia

Medarbetare Akvariefisk.ifokus

KerstinL
0
#3

Japp ; )

Kolla gärna in våran hemsida http://www.diamantens.cybersite.nu

Cool

Eldsjärten
0
#4

Åhh!! Sicka nån bild på föreldrarna, och när yngelna kommer ocksåFlört

kaizoR
5
#5

Tråden är fyra år gammal…

[Geekinblack]
2
#6

Eldstjärt, sitter du och medvetet letar upp gamla trådar och läser på? xD snälla du, titta när tråden är skapad innan du svarar för det här är knappast första gången du drar upp en tråd som är flera ÅR gammal. Personerna har förmodligen fått hjälp under åren som gått och då är det onödigt att dra fram trådarna :P

SofiaBlomberg
0
#7

Dom verkade tycka om fiskar av samma sort, så några hybrider blev det inte, samma i karet jag har nu, jättekul att du frågade, men tyvärr hag jag bara rena guppys mm nu =)

MVH Sofia

Medarbetare Akvariefisk.ifokus