Akvarium iFokus

Akvarium

Etikettallmänt
Läst 4460 ggr
LoveYouSigne
0

Äppelsnäcks ägg kläcks?

Om äppelsnäcks äggen inte har kläckst efter 4 v vad ska man göra då?

Eldtussen
0
#1

då är de nog inte befruktade… de kan lägga obefruktade äggklasar.
Är de nå mörka?

LoveYouSigne
0
#2

Aao dom har blivit lite mörkare och vitare sen vecka ett. Men det har "bara" gått 3 v nu.. Men om dom inte har kläckts när det har gått 4 veckor, vad ska jag göra då?

Eldtussen
0
#3

när de börjar bli jättemörka brukar jag "hjälpa till" ibland och ta isär klasen lite försiktigt och peta ner dem i vattnet :) Du kan ju prova att peta upp ett ägg med nageln och se hur de ser ut. De brukar komma ut av sig själva annars.

Bara att vänta och se ;)

LoveYouSigne
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#4

Hihi okej^^ jag petade i sönder ett ägg och det var typ.."geggigt".. Är det snigel bebisar där i då?x)

här är en bild från vecka 3:

LoveYouSigne
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#5

Och såhär såg den ut vecka 1:

Har dom blivit mörkare? xD för jag tittar på dom ju vaje dag så jag ser ju nästan inte ngn skillnad.. xP

Eldtussen
0
#6

De ska vara jättemörka!
Och det ska inte bli geggigt ;) då är de inte klara ännu.
Utan de ska vara torrt skalet på äggen och så när man peter på det så ser man den pyttelilla snigeln där.

Normalt äter de sig ur och faller i vattnet så vänta i godan ro :)

Jag skulle tippa på att det är snigelbebisar i den :)

Eldtussen
0
#7

Hur går det? :)

LoveYouSigne
0
#8

Sådär..xD dom har inte kläckts än och det har gått mer än 4 eller 5 veckor D:

akvariet
0
#9

testa att göra hål på några ägg… de har nog börjat äta sig ut vid det här laget, ser du små mörkare prickar i äggen? om du gör det är det för att de har börjat äta sig ut och då dröjer det inte länge till men som sagt gör små hål i ett par ägg och hjälp några ut;)

LoveYouSigne
0
#10

OKej ska testa det igen ;)