Akvarium iFokus

Akvarium

Etikettsjukdomar
Läst 6110 ggr
Fiskenfisken
0

Munsvamp? Hjälp!

Hej! Har tagit över ett akvarium tidigare i veckan och upptäckte att en av fiskarna har lite bomull kring munnen och läste att det kan vara Fexibacter columnaris(kan det finnas andra sjukdomar som liknar?)

Vad kan jag göra? Någon som har tips? Läste att det är både smittsamt och dödligt

akvariet
0
#1

hej, tyvärr är detta en mycket jobbig sjukdom då det inte funkar med vanliga behandlingar för att få bort den, det ända du kan göra (om du nu tycker att fisken är viktig och måste leva) är att lägga fisken i en plastpåse och behandla fisken med Phenoxyetanol eller antibiotika… dessa "mediciner" har visat sig mycket bra mot munsvamp.

du kan också ha förväxlat den med vanlig kroppsvamp, detta är en sjukdom som enkelt går att bota genom en liten dos med salt, du kan köpa ett speciellt salt som bara finns i djuraffärn eller också kan du ta lite vanligt grovt havsalt och blanda med vatten. Denna metoden kan du ju testa först och om du inte märker att fisken blir bättre får du ta den förstnämda åtgärden.

hoppas nu att du kan förstå mitt klumpiga skrivande så att du kan bota din fisk! Lycka till!

TccT
0
#2

Skulle testa något mot bakterier gärna i ett eget litet akvarium om man har möjlighet