Akvarium iFokus

Akvarium

Etikettsydamerikanska-ciklider
Läst 1336 ggr
nikost
0

Blanda små ciklider

Hej!

Jag har ett 450 l sällskapsakvarium med flera olika fiskar. Har nyligen köpt in fjärilsciklider, därefter ett par kakaduaciklider och ett par regnbågsciklider. Det har fungerat bra så här långt. Nu är jag sugen på palettciklider, men är det ngn som har erfarenhet av denna blandning? Jag har sett på olika forum att paletter kan vara lite aggressiva ibland. Kan det vara en bättre idé att sätta ett par paletter tillsammans med neontetror i mitt 54 l istället?

Niklas

botvidn
0
#1

Är paletterna ett ungt par och neonerna inte allt för små så funkar det.

mvh Botvidn.

nikost
0
#2

Är de svåra att könsbestämma?

botvidn
0
#3

könsmogna paletter är jättelätt att se skilnad på.

Honan är markant mindre och knubbigare, så är hon röd/lila på magen och brukar va mer markant mönstrad. hanen är mer långsträkt.

mvh Botvidn

yemoller
0
#4

Pallett hanar har även en (eller flera) cirkel på skjärtfenan, även hanen är röd på magen men inte lika mycket som honan.

Här är en hare i förgrunden.

nikost
0
#5

Tack för svar! Om de inte är könsmogna då? Jag litar inte riktigt på att min akvarieaffär har full koll på detta. Går det att se skillnad på dem då?

yemoller
0
#6

Cirklen eller cirklarna på skjärtfenan finns alltid där på hanen.