Akvarium iFokus

Akvarium

Etikettsalt-och-bräckvatten
Läst 6200 ggr
Equipage
1

Clownfisk goes vit clownfisk

Min pappas clownfiskar har börjat tappa färgen runt munnen. Jag verkar bry mig lite mer om dem så därför frågar jag här. Själv kan jag inte alls mycket om fiskar men jag gissar att de har brist på någonting som de borde få genom maten.

De två är de enda fiskarna vi har. Annars finns det två räkor, sniglar och massa annat som kommit från de levande stenarna.

Någon som har en aning om vad som håller på att hända?

Equipage
1
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#1

Bild..

[Katteeen]
0
#2

Det ser nästan ut som nån slags svamp? Men jag vet inte riktigt.. :/ 

Måste säga en sak bara, gud vad coolt att ha clownfiskar!!! =O =) Älskar dem, skulle vilja ha, synd att de är saltvattensfiskar bara =(

RoSa-RoSeN
0
#3

#3 tror jag oxå =/

Equipage
0
#4

Det sticker inte ut på något sätt. Det borde det väl göra om det är svamp? Har haft det i mitt akvarium men det här ser mer ut som att pigmenten försvinner. Såg just nu att den ena har blivit lite grå på magen också.. "/

RoSa-RoSeN
0
#5

#4 ojdå låter nästan "fiskallvarligt"! ^^ Men de kan vara nån sjukdom… jag tror att dem har fått i säg allt som en fisk ska iaf.. (Men tror) Vi får se hur det går :) Hoppas dem klarar sej!Skrattande

[Katteeen]
0
#6

Hmm, jaa då vet jag inte vad det kan vara… De kanske bara är gamla och tappar färg? Hur gamla är de? :)

Equipage
0
#7

Haha, gamla är de inte x) Eller, nu vet jag ju inte hur man mäter fiskars ålder men de är typ 5 mån ^^,

[Katteeen]
0
#8

#7: Hehe, okej det var ju inte så gammalt.. Hmmm…. Nej jag vet inte vad det kan vara för fel, tror fiskexperterna får ta över här! :)

IreneM
0
#9

Har ni sett om dom håller på och putsar någon stans? Det kan vara så att dom leker och håller på och rengör en yta som dom ska lägga ägg på. Då kan dom bli så där "avskalade" som skavsår typ. :)

Equipage
0
#10

#9 Nej.. har inte sett nå speciellt. det enda dem skulle hålla på att putsa är varandra. de åker omkring och jagar varandra i en cirkel. Det om dem bet varandra då så tror jag att det skulle visa sig på stjärtfenan främst, och inte på buken ;P Men man vet ju aldrig (A)

IreneM
0
#11

När mina diskusar leker putsar dom först rent konen eller den plats dom valt att läga sina ägg på. Dom kan ibland bli helt avskavda runt munnen. Det ser ut lite grann som på din bild.

Equipage
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#12

Har nu hur som hellst kommit fram till att de skaver av varnadra. Har dock inte kommit på varför. Jag tror att de bråkar om vem som ska bo i grottan som de båda håller till i just nu. Tyvärr så vet jag ju int ehur fiskar tänker och lever så det kanske är helt fel. I min värld låter det hur som hellst helt rimligt Oskyldig

KerstinL
0
#13

Ja, det låter ju troligt.. dom kanske vill skaffa bebisar.. ; )

Kolla gärna in våran hemsida http://www.diamantens.cybersite.nu

Cool

[Katteeen]
0
#14

Jaa! Små Nemosar!! =)

emms
0
#15

Fråga på http://saltvattensguiden.se/ :) Min pappa har förresten ett saltvattensakvarium på 930 liter *skryta*

Emma

IreneM
0
#16

Bor dom i en grotta? Har dom ingen anemon?

[Katteeen]
0
#17

#15: Wow, har du bild?? :)

emms
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#18

#17 här kommer en :)  finns mer bilder här http://www.saltvattensguiden.se/forumet/showthread.php?t=20273&highlight=930l+med+inbyggd+sump&page=2 på sida 5 :)

#16 våra clownisar vill inte vara i våra koraller ^^. Och anemoner kan vi inte ha för de rör ju på sig och bränner allt + att de är typ utrotningshotade tror jag :/

Emma

emms
0
#19

det blev dålig kvalite för jag typ kopierade hela sidan och la in i paint för det funkade inte att spara bild som… :(

Emma

IreneM
0
#20

#18 Då är det nog därför dom bråkar. Dom är stressade. Dom känner sig otrygga och rädda och den starkaste jagar bort den svagaste till krukan. Den bor nog inte där utan gömmer sig. Clowner vill ju ha en anemon att gömma sig i. Det är där dom bor. Dom lever inte i koraller!  Det finns många olika anemoner att välja mellan. Alla jag känner har anemoner i sina akvarier utan att något tar skada. När man introducerar anemonen i vattnet kan den flytta sig lite om den inte trivs på den platts man valt till den. Man ska vara försiktig och inte ha flera anemoner nära varandra. Dom kommer att börja bråka och flytta sig då. Skaffar ni en anemon till clownerna  kommer dom säkert att må bättre och sluta slåss. Vänd er till en specialist på saltvatten som kan hjälpa er att välja rätt anemon till era fiskar och ert akvarium så ska det nog gå bra.

[Katteeen]
0
#21

#18: Shit vad coolt akvarium! =O Jättefint!!

Equipage
0
#22

Ja, tyvärr så bor dem i en grotta. Jag har också pratat om det här hemma men far min säger bara att enligt han som har sålt alltihopa till oss (fiskar, stenar m.m.) har sagt att det inte ska vara några problem att vänta med en anemon. Människan verkar seriös men det ordet kan ju ha många sidor också.

Hur som hellst vet vi om att de är anemonfiskar (det är så de heter eller hur?), men av någon anledning tycker pappa att vi ska vänta med att köpa en. Själv hade jag väntat med att köpa fiskarna över huvud taget, men gjort är ju gjort så det är ingenting att krångla om nu.

Det är någonting om att anemoner är svåra att ha och man ska vänta tills de levande stenarna har anpassat sig eller hur man säger. Clownfisken skulle då vara en bra nybörjarfisk samtidigt som den skulle klara sig i det nya akvariet. Om ni förstår? Nu har det i alla fall börjat komma fram 5 st anemonliknande djur från stenarna, så ja antar att en ny anemon skulle klara sig ändå. Akvariumet är ½ år, I think…

IreneM
0
#23

Akvariet ser helt fantastiskt ut. Menar du med att akvariet är 6 månader gammalt att det är cyklat i 6 månader? I så fall behöver ni inte oroa er.

Det finns massor med olika anemoner att välja mellan. En del är mycket svåra och andra jättelätta. En del vill man inte ha i akvariet alls. De små anemonliknande sakerna ni har är säkert glasrosor (aiptasia). Dom tillhör den typen av anemoner som blir en pest i akvariet och som man inte vill ha där. Jag skulle rekommendera att köpa in några pepparminträkor. Dom äter glasrosorna och håller rent i akvariet.

JAg håller med dig. Jag skulle också ha väntat med att köpa fiskarna tills akvariet är färdigcyklat. Sen köpa en anemon och låta den vänja sig vid sitt nya hem. Sen skaffa fiskar. Men precis som du säger är gjort ,gjort..

Jag tycke i alla fall att det är jättebra att ni börjar med lätta fiskar och lär er efter hand. Det är inte svårt men tar lite tid att lära sig att sköta saltvattenakvariet. Bättre att göra som ni gör än att starta med svåra fiskar som man lär sig genom att dom blir sjuka och dör. Det kommer nog att bli bra med ert akvarium.

När ni ska köpa er anemon, åk till en butik som kan saltvatten. Berätta vika clowner ni har och vad mer som finns i akvariet. Då kommer ni att få bra hjälp och en anemon som är lättskött och vacker och passar i ert akvarium.

Jag älskar anemoner. Men kan inte ha några eftersom att jag har sjöhästar. Måste hitta en platts där jag kan sätta upp ett nytt akvarium!

Equipage
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#24

Tack för det braiga svaret IreneM Glad Jag vet inte men det kan vara så att du har kollat på bilderna på emms pappas akvarium, hur som hellst är det gott om växtlighet i vårat. Jag hade tänkt lägga upp bilder på nogg.se/stoneflower om det är någon som är intresserad (A)

Jag sökte på glasros(/or) på google men fick inga bildresultat, så jag tänkte visa bild här istället för att höra vad ni säger?
   Vad är det glasrosorna gör som gör att man inte vill ha de i akvariet?

Equipage
0
#25

Nu hittade jag bilder men det ser inte ut som något av det som vi har i akvariumet.. Jag hoppas att de inte kan se ut på olika sätt (;

Vattnadal
0
#26

Jag tycker det ser ut som glasrosor. Har en hel del själv i mitt 60 L. Det dumma med dem är att de växer som maskrosor i trädgården. Många anemoner, koraller od kan bränna varandra för att kriga om plats. Glasrosorna är då inte önskvärda, då de kan bränna det man VILL ha i akvariet.

MVH Elin

Medarbetare på spetsar och urhundar. VD på Draghundcenter

IreneM
0
#27

Det ser ut som glasrosor. Gör en sökning aiptasia i stället för glasrosor. Dåkommer du att få fram massor med info. Jag har 2 pepparminträkor i mitt 360 liters akvarium och jag har aldrig sett en enda glasros där. :)

Oj, det stämmer! Det var Emms pappas akvarium. Trodde det var ert! Mycket fint i alla fall.  Glad

#26 Jättebra förklaring! Det är verkligen som maskrosor!

Equipage
0
#28

#26 Jahaja :P De bilder jag såg liknade inte det vi har i akvariet.. men man kanske skulle kolla efter sånna pepparmintsräkor (A) Det kan ju inte göra ont i alla fall. :)

IreneM
0
#29

http://photobucket.com/images/aiptasia/

Här har du massor med bilder! Aiptasia kan se lite olika ut beroende på var den kommer ifrån. Pepparminsträkor är jättebra att ha i akvariet. Dom är en bra städpatrull Skrattande

Equipage
0
#30

Vi ska faktiskt åka till fiskaffären på söndag och förhoppningsvis kolla på lite nya grejjer till akvariet. Pappa verkade sugen på ett fiskstimm som han sa, men en räka tror jag inte att han tackar nej till (; Tyvärr blir det svårare med anemonpratet.. Han vill inte förstå att fiskarna uppenbarligen har problem när de biter varandra hela dagarna… Jag får säga något smart.. Ska bara komma på vad x]

IreneM
0
#31

Säg till honom att med en anemon kanske clownerna börjar att leka.

Då får ni kanske ett litet clownfisk stim! Cool

Equipage
0
#32

Du måste ha en övervakningskamera eller nåt här hemma, det är precis vad jag har pratat om hela dagen :P

Jag har läst väldigt mycket om anemoner och clownfiskar idag.. Och det som står överallt är att (för det första) anemoner är grymt svåra att få överleva. Och sen att clownfiskar är ju så färgglada och lockar därför till sig rovdjur. Eftersom de kan leva i en anemon tar de det till sin fördel och kan i den brännande anemonen skudda sig från rovdjuren. Om rovdjuret dessutom inte är så smart så kan anemonen attackera den om han kommer för nära, vilket gör att både anemonen och fisken får mat. I ett akvarium utan rovdjur har clownfiskarna ingen större användning av anemonen eftersom de dessutom får maten serverad. Vildfångade clownfiskar är mer nervösa i akvariumets natur och skulle antagligen bli mer lugna av att kunna gömma sig i sin anemon.. Det var då lite kortfattat alltså.. :P

Det var en snubbe som skrev att han hade haft sin äldsta i 27 år O_o Då de 24 sista utan anemon. Så jag tror inte det har så stor betydelse för akvarieodlade fiskar.. Men ska fortsätta leta fakta, för det ser inte trevligt ut just nu… :/ Det var någonstanns det stod att de kan bli aggressivare innan lek, så det kanske kan vara någonting sånt? Fast de kanske inte blir det mot varandra då?:P Nu ska jag hur som hellst äta, hur mycket jag än vill fortsätta skriva;P

Equipage
0
#33

"Courting behaviours include chasing, biting and extending fins"

Trivs fiskarna eller vad tror ni? Finns det ingen här inne som odlar clownfiskar?:P Jag måste säga att de är väldigt intressanta när man väl har börjat läsa om dem ^^,

myhombrero
0
#34

Kan dela med mig lite info.

Bilderna du visar är glasrosor.Några stycken tycker inte jag är några problem även fast jag ej har några.Pepparmintsräkor kan hålla små grupper i shack.Få bort dom är svårt kan ta månader men att ta bort.och du ska plocka varje dag.

Clowner behöver inga anemoner för att leka utan i det vilda så används anemonerna som skydd mot rovdjur och dom känner sig säkra i dom.Finns även vissa koraller som liknar anemoner som dom brukar tycka om.

Nu för tiden är det lätt att få tag i anemoner pga att dom odlas friskt och är inte så svår att odla (Dela dom).Endera så delar man dom med en del av munnen på var sida eller så delar dom sig själv.

Hoppas min lilla info kommer till hans och odling av clowner kan du söka om på www.saltvattensguiden.se

MVH.Ted