Sjuk slöjstjärt!?
Behöver hjälp och råd vad de kan vara för fel på min slöjstjärt?
Hon har små vit/genomskinliga prickar/bölder på fenorna max 1mm stora. Man känner dom tydligt med fingrarna. Har testat behandla med Exit mot vita prick och saltvattensbad mot svamp. Saltvattensbaden har gjort att prickarna sjunkit ihop men dom reser sig efter ett dygn igen.
Förövrigt visar hon inga tecken på sjukdom utan är precis som vanligt.
Ingen annan fisk har några symtom. Någon som vet vad de kan vara?
Tacksam för svar.
Mvh Cat.
Det kan vara så att din Guldfisk är en hane som börjat få lekvårtor.. Dom kan få det när dom vill fortplanta sig. Har du flera guldfiskar så kan det kanske bli yngel.. ; )
Kolla gärna in våran hemsida http://www.diamantens.cybersite.nu

svårt att se.. Jag är inte så bra på sjukdomar.. Min ena slöjstjärt som jag hade i 11 år hade en vårta på ryggen, kan ha varit en sorts tumör, den växte och växte och sen ramlade den av.. efter ett tag började den växa igen.. han visade aldrig några andra sjukdomstecken.. Kanske kan vara så att din fisk har som små cystor i fenorna (ren gissning) eller någon sorts envis parasit.. ; ) elihal här på forumet är duktig på sjukdomar av alla möjliga slag, vi får försöka få hennes uppmärksamhet till den här tråden..
ELIHAL!!!!!!! 
Kolla gärna in våran hemsida http://www.diamantens.cybersite.nu

Jag får hoppas att någon kan ge ett bra svar. Har precis blivit kompis med henne efter att hon hade ihjäl min andra slöjstjärt