Akvarium iFokus

Akvarium

Etikett: butiker-föreningar-och-länkar
Läst 6496 ggr
jeeli
2

Södertäljes Akvariebutiker!!!

De Akvariebutiker som finns i södertälje vet det vad de håller på med egentligen….

Södertalje Zoo (Luna gallerian ) Köp inte fisk där, de blandar hej vilt, säljer hajmal som blir dryga metern till ett 50 litersakvarium tillsammans med malawiciklider…. Samt alltid döda fiskar i akvarierna… ( Alkoholpåverkad personal). Frågade vid ett tillfälle vart de hade doppvärmare , det visste de inte ens vad det va för något, jag gick därifrån…..

Östra Zoo, där köper man inte heller fisk, säljer oxå i en salig blandning, men har  bra tillbehör…

Djurhuset, Endast fiskfoder, (tetra)

Djurmagasinet, Ej kunnig personal, (Nyöppnad)

Korallrevet, rekomenderas starkt… Kunnig personal, alltid trevliga, bra kvalitet. Men jag önskar att de hade större utbud på Fiskfoder och preparat. Tex . JBL

Trissan
0
#1

jag köppte ciklid mat från JBL härromdagen ;)

volvo-sport
0
#2

död fisk i akvarierna är oftast inte personalens fel i djuraffärer utan importen av fisk till djur affärer…dålig kvalite stressade m.m….. många djur affärer köper hellre fisk ifrån vanliga akvarister oftast personer som är med i akvarieklubbar som har svenskodlad fisk som garanterat är av bättre kvalite….

 men det finns jhu puckon inom alla yrken………