Akvarium iFokus

Akvarium

Etikettsydamerikanska-ciklider
Läst 2234 ggr
Oliviahack
0

Rostciklid

Någon som kan berätta om dom? För när jag läste om dom på zoopet så tyckte jag de var intressanta fiskar Skrattande Hade nämnligen tänkt o skaffa det till mitt 120L som kommer ikväll Oskyldig

kattunga
0
#1

Jag har "rostciklid" och tycker att det är en trevlig fisk, lungn ej aggresiv. Hanarna har en trevlig rostfärg med lite metallicblå fenor, honorna är nästan grisskära. Dom blir ca 12-15 cm.

En sak som du måste tänka på är att storleken på akvariet inte får vara förlitet, om du skaffar dej rostciklid till ditt akvarie måste du redan nu vara beredd på att införskaffa ett större akvarium lite senare. Läs gärna på zoopet där står det vilken storlek på akvarium som är lämpligt, Jag har för mej att dom ska ha ett kar på runt 500 liter och minst 150cm långt.