Akvarium iFokus

Akvarium

Etikettalger
Läst 27 ggr
Draken
2

Mossboll

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Jag har sett att många tycker det är så snyggt med "mossbollar" i akvariumet Ja visst, det ser både mysigt och snyggt ut, men jag avråder på det starkaste att ni lägger ner sk. mossbollar i era akvarium.

Mossbollar är bollar av Cladophoraalger. Dessa alger kan se väldigt fina ut när de lägger sig på inredningen.
De ger en mycket naturlig känsla, så länge de är under kontroll och inte har börjat sprida sig.
mossboll2.jpg

Tyvärr så kommer Cladophoran med största sannolikhet börja sprida sig okontrollerat efter ett tag, och då blir det inte så roligt längre.
mossboll4.jpg

Algen sprider sig över hela inredningen och kväver alla växter, sedan beger den sig till akvarieglaset, och den är nästan omöjlig att få bukt med.
mossboll3.jpg

Det är stor risk att det slutar med att du får riva och sanera hela akvariumet. Det fick jag göra.

Mvh./ Draken

SKK ansluten uppfödare. Långhårig Chihuahua

Kennel Teiashis

  • Redigerat 2026-09-13 11:09 av Draken
  • Redigerat 2026-09-13 13:08 av Nephi
Maleficum
0
#1

Vackra som bollar men tyvärr omöjligt att helt bli av med om det spridit sig (förutom att riva ner och byta/sanera allt).

Amanoräkor gillar att äta dem och är effektiva på att hålla det under kontroll (men kan tyvärr inte eliminera det helt så tas räkorna bort så blossar algerna gärna upp igen).

Instagram: @theblindbunny
http://www.tizzys.n.nu

Draken
0
#2

#1: Ja eller hur. Jag fick cladophora i hörnakvariumet, sporerna följde med växter som jag köpte privat. Jag köpte in ett helt gäng Amanoräkor och de fixade problemet, men eftersom de dog ut så kom det tillbaka mer och mer, tillslut hade det tagit över helt.

Mvh./ Draken

SKK ansluten uppfödare. Långhårig Chihuahua

Kennel Teiashis