Akvarium iFokus

Akvarium

Etikettartbeskrivningar-månadensfisk-artiklar
Läst 13 ggr
Draken
0

Papegojciklid

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Namn: Papegojciklid (Amphilophus blood parrot)
Familj: Amphilophus
Naturlig miljö/hemort: Finns ej i naturen
Storlek: ca30 cm
Temperatur: 25-27 grader
Ph: 6-8
Akvarium: 300 liter

Mat :

Allätare. De äter det mesta som serveras i akvariumet. De behöver dock en varierat kost, bestående av både kött och vegetabiliskt föda. De behöver även fibrer för att hålla magen igång, annars kan de lätt bli förstoppade. De drar sig inte för att äta olika grönsaker, gröna skalade ärtor, Zuccini, Broccoli etc. De kan äta i akvariets alla skickt.
Tillräckligt små fiskar och räkor, kan nog bli mat, om de får in dem i munnen.
Om de inte får sitt behov av vegetabilisk föda tillgodosett, så kan de mycket väl tugga i sig dina växter.

Lek och odling :

Parbildande,substratruvare. Rommen läggs antigen på en slät yta, sten eller rot. Båda föräldrarna vaktar rommen.
Kan bli revirhävdande och aggressiv under leken.

Papegojcikliden leker i akvarium, under rätt förhållanden. Men det är näst intill omöjligt att se könsskillnad på dem. Även fullvuxna individer. Om ett par har lekt och lagt rom, så kan det lika väl vara 2 honor, som en hona och en hanne.

Det finns könsskillnader, men väldigt otydliga. Hanen blir större och kraftigare än honan, hanen kan även utveckla en mindre puckel på huvudet, men detta gäller för mycket gamla och dominanta hannar.

Ända tills för några år sedan, så var det näst intill omöjligt att kunna odla två papegojciklider och få yngel, då 98% av hannarna var infertila. Skulle man odla på honorna då, så måste man ha en hanne av annan art, papegojcikliden kunde, och kan fortfarande, korsa sig med de flesta Centralamerikanska ciklider. En favoritkorsning med Papegojcikliden, var ett tag Flowerhorn (Cichlasoma sp. "Flowerhorn") Dessa två arter fick/får livsdugliga yngel.Det sägs att numera är en större del av hannarna fertila, huruvida det stämmer vet jag inte. Jag har haft lek på mina, men det har aldrig blivit något, och äggen har ej varit befruktade. Men, som jag skrivit tidigare, det kan vara två honor som har "lekt" här hos mig.

Allmänt : Papegojcikliden är en fredlig, men ganska stor, centralamerikansk ciklid. Det är en hybrid som är framavlad av människan, och förekommer inte i naturen överhuvudtaget. För att få fram Papegojcikliden har man använt sig av flera olika centralamerikanska ciklider. Exakt vilka andra arter som är inblandade för att få fram papegojcikliden är oklart. men det sägs att Amphilophus labiatus (Red devil), Amphilophus citrinellus (citronciklid) och även Amphilophus trimaculatus (Trimac, Trefläcksciklid) är de tre som i huvudsak har använts. Men det är inte helt bekräftat.

Det diskuteras även om afrikanska och ett ytterst fåtal sydamerikanska ciklider kan vara inblandade i korsningarna. Men det är inget som är bekräftat, inte vad jag vet av i varje fall.

Akvarium och Miljö : De vill gärna ha mycket gömställen i form av växter och grottor/rötter, där de kan "gömma sig" om de känner sig hotade. Tätplanterade akvarium, med tåliga växter är att föredra. De kan gräva en del, men det är mest under lek. Bottensubstratet spelar ingen större roll, om man har sand eller grus.
De trivs bäst i grupp om 4-6 stycken, åtminstone när de är små. Har man ett bildat par, så kan man ha detta ensam i karet, men man kan likagärna ha paret och nån till om man bara har tillräckligt stort akvarium för det. det är ytterst sällan de bråkar inbördes.

Mvh./ Draken

SKK ansluten uppfödare. Långhårig Chihuahua

Kennel Teiashis

  • Redigerat 2026-08-30 09:37 av Draken