Vita Pricksjukan Hjälp
Hej, jag har en liten fråga hur länge är det normalt att man lär behandla akvariet om man fått vit prick? eSHa Exit är inköpt för det var det jag fick råd o tips om.
Står så här på beskrivningen:
Dag 1--20 Droppar (100liter )
Dag 2-- 10 Droppar (100liter)
Dag 3 --10 Droppar (100Liter)
Om det inte försvunnit helt på dag 4 så kan man fortsätta behandla med 10 droppar (100liter) dag.
Jag kommer få byta vatten innan jag börjar med behandling då jag haft i salt i karet så blir ett byte på 50% vatten, sen i med en doppvärmare för att få upp värmen/graderna till ca 26-28 för värme gör det lite snabbare om jag läst rätt.
Jag har ett akvarium på 54liter så för mig blir det då 10 dropp dag 1 o 5 dag 2,3,4 och vidare.
Står att normalt behöver man behandla 2-3 veckor (eller 2-3 extra doser)
Hur ska man tänka med allt man har med filter (svamp) grus, växter, rötter och så. Dom är ju kanske smittade/bärande på vit prick som sen kommer på fiskarna igen.
I karet finns räkor i mängder, ancistus, snäckor, 2 mollys (som akut fått flytta in ), serpaetetra, Kolglödstetra.
( Ellrose Hamsteruppfödning)
Följ instruktionerna till punkt och pricka, även om prickarna försvinner efter nån dag, så skall du köra full behandling.