Olika fiskar i samma kar
Hej, jag har guppy/endlers i mitt kar sen tidigare. Imorgon skulle jag få ett gäng Molly som en i närheten tröttnat på och hotade med att spola ner om ingen tog dom.
Jag undrar vågar jag ha dom tillsammans med mina guppy/endlers som har massa yngel? Jag har inte tid att åka o köpa ett yngelkar till dom små.
Har snickat ihop den här, tror ni det funkar att använda eller ska jag göra ändå.
Jag kommer till veckan få hem en pump o kommer kunna köra igång ett litet kar till yngelna.
Jag har satt en slang runt med fisketråd för att hjälpa den att flyta lite mer, sen är det hål underifrån o sidor.
( Ellrose Hamsteruppfödning)
Molly tar ju ynglen om de kommer åt dem.
Det kan fungera med lådan du har gjort, men risken är att de kan ta sig ut genom hålen i sidorna, de ser lite stora ut, eller är det kameran/vinkeln som luras ?
Ja hålen ser för stora ut. Det finns yngelnät man kan köpa, typ ett sånt: https://www.crtzoo.se/akvaristik/akvarietillbehor/yngelkar/yngelkar-nat
Annars får du bara hoppas de är duktiga på att gömma sig och ha mycket växter
( Ellrose Hamsteruppfödning)