Akvarium iFokus

Akvarium

Etikettsjukdomar
Läst 111 ggr
Dagnykatt
0

Pop-eye

Märkte idag att en av mina mollys tycks ha fått pop-eye. Tänkte byta vatten här idag, finns det någon anledning att tillsätta salt i vattnet efteråt, eller är det onödigt?

Draken
0
#1

Salt skadar inte , så du kan tillsätta lite efter vattenbytet.

Pop-eye kan vara en indikation att vattenvärdena inte är helt ok, så gör ett större vattenbyte. Kanske så mycket som 60-70%.

Men håll koll på fiskarna, kolla så det inte finns några underliggande sjukdomar. Pop-eye är inte en "diagnos/sjukdom" i sig, utan det är mer ett symptom.

Mvh./ Draken

SKK ansluten uppfödare. Långhårig Chihuahua

Kennel Teiashis

  • Redigerat 2022-01-20 16:34 av Draken
Dagnykatt
0
#2

Jo jag känner till sjukdomen och har haft den förut, då avlivade jag fisken direkt. Men jag minns du skrev att de kan tillfriskna om man får bukt med vattenvärdena. Så jag tänkte testa rehabilitera fisken den här gången. Ska testa tillsätta salt idag då. Hur mycket ektozon (osäker på stavningen) salt ska jag tillsätta till 120-liters akvarium?

Ingen annan verkar drabbad. Vet inte om ögonen stod ut redan igår då jag var borta nästan hela dagen.

Draken
0
#3

#2: Jag brukar dosera 1 tesked pr 50 liter vatten.

Mvh./ Draken

SKK ansluten uppfödare. Långhårig Chihuahua

Kennel Teiashis

Dagnykatt
0
#4

Jag satte 3 tsk igår. Såg att saltet passerat bäst före datum i september, men hoppas det fungerar ändå.