Youtubeklipp om Otocinclus
Det har varit en del snack om Otocinclus på sistone och jag råkade trilla över den här videon som handlar om dem. Videon tar upp allt från hur de fångas i det vilda till hur man ska få dem att trivas i akvarier. Intressant tyckte jag.
https://youtu.be/2BzL-qQ7Rao
- Redigerat 2021-09-21, 08:12 av fluffis
Det var riktigt intressant 😀
Mvh./ Draken
VENI VIDI VICI

Kika igenom den igår kväll och nu blev jag ännu mer sugen på ett gäng Ottosar! Av vad han beskriver skulle de ju passa perfekt i vardagsrumskaret för det har massor av alger på rutan och anubia bladen och är fullt med rötter av olika slag!
Instagram: @theblindbunny
http://www.tizzys.n.nu
#2:
Härligt! Ja, rötter verkar de ju gilla.

#3: Har ju aldrig vågat testa ha Ottosar just för jag hört dem varit känsliga och ofta dör men blev lite uppmuntrad av filmen när man förstår bakgrunden till problemen lite bättre!
Har ju ofta en del alger (speciellt på rutorna) eftersom jag har ljuset på så länge så i värsta fall får de väl flytta mellan akvarierna om de äter upp allt för fort och det blir svårt att hålla dem i vikt med annat. (Får göra små undervattenstunnlar mellan akvarierna åt dem så de kan flytta runt dit maten finns)
Instagram: @theblindbunny
http://www.tizzys.n.nu
Håller med, det var intressant! Jag vart nästan sugen på att testa igen 😊
#4:
#5:
😊