Efter att ha haft fiskar i massor av år så försöker jag mig nu på räkor och snäckor i ett 30 litersakvarium. Jag har posthornssnäckor och mitt problem är att de verkar blekna och dö relativt snabbt när de nått drygt 1 cm i storlek. Samtidigt så förökar de sig kraftigt och ungarna växer hyfsat snabbt. De har tillgång till Krossade snäckskal, vattenvärdena är bra och jag byter ca 10 liter vatten i veckan. Det är bara snäckor och än så länge ganska få räkor i akvariet. Eftersom de förökar sig och far runt relativt snabbt i akvariet så kommer jag inte på vad som kan vara fel. Några tips?
När jag hade posthorn som dog så började det med att de inte kunde hålla upp skalet. Snäckan levde men fick inte med sig skalet när den skulle krypa iväg. Såg otäckt ut. Det var otäckt.
Efter ett tag upptäckte jag att jag hade Planaria i karet och de äter ju upp snäckorna inifrån så man ser det inte. Jag hade inte sett en enda planaria i karet och posthornen hade hållit på och dö i månader. Till sist hittade jag i filtret och förstod vad det var. Om man tar upp en snäcka som ser dålig ut och lägger den torr ett tag brukar masken krypa ut till sist. Då ser man.
Det kan självklart vara något annat men det var vad jag kom på såhär direkt.
Planaria var också min första tanke. Tror knappast på nitrit eller andra vattenvärden, ja möjligen amoniak isf.då räkor ju brukar vara ganska känslig på dåliga vattenvärden.
Vad har du för bottensubstrat ? Jag hade snäckor och räkor i ett mindre akvarium med svart sand, och de dog som flugor. Färgat grus kan ibland utsöndra gifetr som fiskarna mycket väl kan klara men inte snäckorna.
VENI VIDI VICI
För föreningen, klubben, klassen, skolan, bloggen, hobbyn, intresset, spelklanen, familjen, kompisgänget, bostadsrättsföreningen, samfälligheten...
Kom igång på några minuter. Gratis förstås!
Jag kör aldrig färgat grus och har inga plastdekorationer eller liknande. Inredningen är blästersand och diverse akvarieväxter. Invånare är sandsnäckor, rosa posthorn och blå körsbärsräkor. Inga fiskar i det akvariet. Jag har inte sett några spår av planaria men jag ska leta lite mer aktivt.
Hmm, märkligt.
Jag har fått intryck av att du inte har några konstigheter (färghat grus, plastdekorationer etc), att du kör "all natural" i dina kar, men jag måste fråga 😉
Vet inte vad det kan bero på om vattenvärdena är ok och att inredningen är bra.
VENI VIDI VICI